tsüst peas 02.08.20 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Käisin eelmisel aastal neuroloogil, kuna olid nn kõikumised, kõndides tundus, et astuks nagu auku. Tehti MRT ja vastuseks oli:
KERSTI VAHURHaigusjuht nr.4821025274620190926-378081/01-50-25251Trükitud: 20200802121837EPIKRIIS nr. EP19-461464Trükkis: 2/2pikali olla, kui tekib käimise ajal, siis kiiresti käimisel tunneb seda vähem. Kaebab pigem kõikumist, , nagu "astuks auku". Kui vaatab kaugele, siis seda on vähem. Märkab, et kaela ja vasaku õlavöötme valudega seoses rohkem . On esinenud kätte kiirguvat valu, kuni 4.-5 sõrmeni. Lisaks on esinenud ka küünaravarre pk valusid. Nimmevalud on hetkel vähenenud ja viimasel ajal pole jalga kiirgunud. Kasutab amitriptüliini 20mg õhtul, on märganud, et vahel pulss kiire.Obj. Neuroloogilist leidu ei ole, v.a hüpalgeesia vasakul 4.-5. sõrmel.Suunatud MRT uuringule peast, et välja lülitada pontosterebellaarne tuumor, Chiari malformatsioon (või muu malformastioon), muu spt protsess.Lisaks suunatud Tasakaalu- ja kuulmiskeskusse. Jätkab amitriptüliiniga 20mg õhtul.12.12.2019 09:24 - TOLPATS, VIIVE - D06228 - E340 - radioloogiaMagnetresonantstomograafiaPeaaju veresoonte magnettomograafia natiivis TOF; Peaaju magnettomograafia natiivisTeostatud: 11.12.2019 17:18Tellimuse vastus nr: 19-378967-1T1, T2 ja FLAIR sekventsid erinevates tasapindades +dif. uuringLiikvoriruumid, ajustruktuurid normaalses asendis, normaalse kuju ja suurusega, kerge külgvatsakeste asümmeetria dex > sin. Gl. pineale piirkonnas max 8,3 mm diameetriga tsüst. Ajukoes koldelisi muutusi ja difusioonihäiret ei esine.Seesmised kuulmekäigud sümmeetrilised, vastavad neuraalsed struktuurid tavalise SI - ga ja konfiguratsiooniga. Vasemal seemsise kuulmekäigu suudmes veresoone ( AICA ) ling - Chavda I tüübi muutus. Luulised struktuurid ii.Bilat. maksillaarurgetes seinapidist varjustust ja paremal antraalses piirkonnas lame retensioontsüst.
Arst ütles, et midagi patoloogilist pole ja nii see jäigi. Ütles, et tõenäoliselt on see terve elu nii olnud. Aga ma ju ei tea kas on, kuna see oli elu esimene MRT. Vaevustest praeguseks on aeg-ajalt nagu valupisted pea piirkonnas, nagu oleks närvipõletik. Aeg-ajalt esinev kuklapeavalu, mis allub ibumetinile. Küsimus, et kas peaks seda MRT millalgi uuesti kordama? Suurest õnnes, et arst ütles, et midagi patoloogilist pole, ei osanud seda uurida. Tasakaalu häireid või n.ö auku astumis ei esine enam nii tihti, enamasti siis kui kaela- ja õlavöötme pinged esinevad. Aeg-ajalt on ka kiire pulss, mis viimasel ajal tekib peale kohvi joomist.
Küsimus ongi, kas peaks MRT kunagi kordama? Kas need tsüstid on tõesti ohutud?

Tervitades

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Tõenäoliselt on tegemist kaasasündinud põiekesega ajupoolkerade vahel mis vaevusi ei põhjusta. Kindluse mõttes võiks 1-2 aasta pärast MRT uuringut korrata et hinnata võimalikku dünaamikat.

Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika