Rathke tsüst 11.06.22 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere,
olen vaevlenud päris varasest east alates peavalude käes, mis aastatega on vaid süvenenud. Kuni eelmise aasta lõpuni ei olnud minu tol ajal olev perearst nõus saatekirja neuroloogile tegema, sest tegemist oli tema arvates migreeniga. Sain sumpatriptaane kuid ei môjunud ka need.
Kuna paar aastat tagasi hakkasid valud, kus ma võin mitu päeva järjest voodis piltikult öeldes surra ning mingi tuim valu on igapäevane nàhtus, siis perearsti vahetumisel tõim selle kohe uuesti päevakorrale. Neuroloogilt saadeti edasi MRTsse ja siis sealt avastati omakorda Rathke tasku tsüst.

Neuroloogi kokkuvõte: Tegemist võib olla Ratheke tasku tsüstist põhjustatud peavaluga ja on teaduskirjadnuses avaldatud mitmeid ülevaateid, meta-analüüse, mille alusel on teadmine, et peavalud selle eemaldamisel võivad taanduda. Siin oleks aga tarvilik neurokirurgi konsultatsiooni.

Neurokirurg aga arvas, et kuna tegemist pole meeletult suure tsüstiga, siis kliinilist sekkumist see ei vaja ja peaksin üle mõõtma hormoonid. Kaks kuud tagasi käisin endokrinoloogi juures ja seal oli mul kõik okei.

Siit ka küsimus, et kas peaksin veel teise neurokirurgi arvamust küsima või Eestis ehk üldse polegi sellega nii palju kokkupuuteid, et keegi oleks nõus seda opereerima? Ma mõistan migreeni kahtlust, kuid kas migreeni puhul oleks mul igapäevane suruv valu peas? Ja miks ükski valuvaigisti ega sumatriptaan minu valusid ei leevenda?

Ma ütlen ausalt, et see valu on kurnav ning nende valuhoogude ajal on pidevalt tunne, et ma enam ei pea kauem vastu. Ma olen 24, ma peaksin elu alles elama hakkama, aga isegi igapäeva toimetused on mulle pidevalt koormaks. Meelelahutuslikult ei julge kuskile minna, sest iga vale heli võib vallandada kohutava valuhoo. Tööl käia keeruline, sest iga väiksemgi kui "mure mõte" taaskord vallandab hoo. Ma lihtsalt seisan oma eluga ühes kohas ja seda õnnetult. Mõistan ka neurokirurgi seisukohta, et iga aju operatsioon on ohtlik, aga ma ise tunnen, et ma oleksin nõus võtma selle riski ja valuvabalt elu edasi elada, kui olla sellises seisus nagu ma olen praegu.

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Rathge tasku tsüst on kaasasündinud arenguhäire tõttu tekkinud vedelikupõieke, mis tavaliselt mingeid vaevusi ei põhjusta. Suurema tsüsti poolt tekitatud probleemid on seotud nägemisega (silmaarst?)ja hormonaalsete muutustega. Teismeeast alanud peavalud on reeglina migreenipeavalud, mis ärevuse ja depressiooniga võivad muutuda igapäevasteks ja väga tugevateks, üle minna pingepeavaludeks mis tavalistele valuvaigistitele ei allu ja nendest vabanemiseks on vajalik antidepressantravi või ka epilepsiaravimid. - määrab neuroloog.
Operatsioonivajaduse otsustab neurokirurg tavaliselt peale silmaarsti ja endokrinoloogi uuringuid.

Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika