Mure peaga (rõhuv tunne peas, kohin kõrvades, tundetus) 21.11.11 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Lp dr Pajos

Umbes aasta aega tagasi pöördusin psühhiaatri poole, kuna mind vaevas pidev ärevus. Psühhiaater diagnoosis depressiooni ja ka ärevushäire. Mõni aeg hiljem diagnoositi kardioloogi poolt ka hüpertoonia. Psühhiaater määras Zolofti ja kardioloog Nolipreli. Pärast Zolofti võtma hakkamist tekkis peas imelik rõhuv tunne. Pea läks kuidagi paksuks ja tekkis selline maailmast ära lõigatud tunne. Ravimit sain võtta ~nädal aega. Pärast seda lõpetasin ravimi võtmise ära ja pöördusin perearsti juurde. Perearst suunas neuroloogi juurde. Neuroloogi juures tehti MRT uuring. Lisaks mõni aeg hiljem teostati ka EEG uuring. Mõlemad olid korras. Tehtud on ka vereproove, mis on samuti korras. Mõni aeg tagasi pöördusin uuesti psühhiaatri poole, kus diagnoositi jälle ärevushäire ja depressioon ning kirjutati raviks antidepressante. Peas on aga endiselt imelik tunne. Oleksin nagu iga päev udu sees. Nägemine on kuidagi hägune(nägemine kontrollitud ja korras, silmapõhjad kontrollimata). Lisaks on endiselt peas endiselt ka rõhuv tunne. Kõrvus kohiseb juba aasta aega. Samuti olen nagu tundetu. Tahaksin nautida ümbritsevat, kuid ei saa. Kõik meeled tunduvad udused. Samuti on tihti raske ka lugeda ja autoga sõita, kuna ei suuda nagu kõike hoomata. Palju jookseb mööda (ei märka teisi autosid, kõik toimub nagu unes ja udus). Mälu ja keskendumine on võrreldes varasemaga kehvem. Peavalusid ei ole, samuti ei esine pearinglusi. ega muid valusid. Elus tundub muidu üldiselt korras olevat, ainuke muret valmistav asjaolu ongi tervis ja enesetunne, kuna kehv olek on kestnud juba väga pikka aega. Lisan, et hetkel ei tarvita enam ka juba pikemat aega Nolipreli, vererõhk on endiselt kõrgem. Olen kergelt ka ülekaaluline. Kehaline aktiivsus peaaegu, et puudub. Kas tegemist võiks olla pea verevarustuse häiretega või millegi muuga? Kas vajalik oleks teha mingeid täiendavaid uuringuid või on see kõik siiski seoses ärevusega ja depressiooniga? Kui jah, siis kas ja kuna peaksid/võiksid kaebused ravi käigus kaduda?

24-aastane mees

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Tõenäoliselt on need vaevused siiski seotud ärevuse ja depressiooniga. Osa vaevusi võivad olla seoses ravimite kõrvalnähtudega. Antidepressandid reeglina ravi algul põhjustavad kõrvalnähte, soovitud toime paranemise näol ilmneb alles kuu või pooleteise möödudes. Kui siis ka paranemist ei ole, tuleb kaaluda ravimi vahetamist.
Oluline osa närvisüsteemi tasakaalustamisel on ka järjekindlal ja regulaarsel kehalisel koormusel.

tel 6 748 591
Dr. Ain Pajos