Käte ja jalgade koormustaluvus ja tundlikkushäire. 11.11.04 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Lp. doktor!

Pöördun Teie poole lootuses, et äkki oskate mulle hüva nõu anda.

Olen 37. aastane naisterahvas ja siiani enam vähem terve olnud (ilma mingite krooniliste haigusteta).
Nüüd aga teevad mulle muret mu käed ja jalad.

Tunnen (eriti käelabades) nö sipelgate jooksu, seda on rohkesti ja tugevamalt õhtuti enne magama jäämist ja päeva jooksul siis, kui on pingeline.
Ka on ebameeldiv bussis või autos sõita, vibratsioon teeb kätele ja jalgadele haiget. Nahk on ka kuidagi tundlik (ka eriti käelabadel).

Samuti ei kannata mu käed ja jalad enam koormust ja see teeb mulle eriti suurt muret, sest käsi ja jalgu on ju kogu aeg elamiseks-töötamiseks vaja. Näiteks kui olen juba jalgadel üle tunni, hakkavad nad valutama ja nö sipelgate jooks on kohe ka tugevam. Valu ja väsimust tunnen just siis kogu jalgade ulatuses, kuigi rohkem lihastes, mitte eriti liigestes.

Selline mure algas juba kaks aastat tagasi, pärast seda kui minestasin suure närvipinge järel ja põdesin üsna koheselt ka mingit paragrippi.
Tookord sai ka neuroloogi vastuvõtul perearsti soovitusel käidud ja uuring perifeersete närvide tundlikusest Mustamäe Kiirabi haiglas tehtud. Uuring mingit kahjustust tookord ei näidanud. Mäletan, et neuroloog oli üsna nõutu ja soovitas B-grupi vitamiinide söömist. Peaaegu kõik kaebused poole aasta jooksul siiski enam vähem kadusid, välja arvatud ainult käte ja jalgade koormuse osas. Nende koormuse taluvus just siis hakkaski nõrgenema.
Ah jaa, nö sipelgate jooks (enam jaolt siis kätel ja jalgadel) on ka närvipingelisematel perioodidel kahe aasta jooksul esinenud, andes õnneks järele, kui ennast välja puhata olen saanud.

Nüüd peaaegu kaks kuud tagasi juhtus jällegi, et asjaolud langesid vist kokku (emotsionaalne üleelamine ja käte ülekoormamine - kuigi ma ei tee füüsilist tööd!, olen juristist ametnik), tingides järjekordselt samade kaebuste tekkimise ja siiamaani ei lähe midagi ka kahjuks üle.
Seekord sai käidud konsultatsiooni mõttes reumatoloogi vastuvõtul, et äkki mu jalad-käed ei talu koormust hoopis mingi reumatoloogilise haiguse pärast. Põletiku ja reumatoidartriidi näitajad olid aga mu vereproovis korras. Ka röntgenipildid käelabadest olid korras.

Nende kahe aasta jooksul olen saanud õnneks oma igapäevast töökoormust vähendada. Ka olen mitu korda massaazhi oma kätele-jalgadele teha lasknud, samuti püüdnud võimelda ja igapäevaselt piisavalt liikuda, et üldist toonust üleval hoida jne jne.

Olen üsna nõutu. Millest võivad sellised kaebused olla tingitud?
Kuidas saaksin oma jalgade-käte koormustaluvust tõsta?
Kas peaksin seekord uuesti neuroloogi vastuvõtule minema?

Tänan Teid vastuse eest ja soovin ilusat hilissügist!

Arst vastas:

dr Katrin Kaarna

Neuroloog

Päevakirurgia Erakliinik Medex

Tere,

Aitäh huvitava küsimuse eest.
Kirjeldatud sümptomid võivad olla küll hulginärvikahjustuse ilminguks, kuid samas võivad samasugused sümptomid ilmneda ka suuremate psühhoemotsionaalsete pingete puhul.
2 aastat tagasi tehtud uuring vajaks kordamist, kuna nimetatud uuringu puhul on perifeerse närvisüsteemi kahjustust / haigust võimalik näha alles siis, kui haiguse ägedad nähud on juba möödas. Kui protsess/ haigus on kroonilise või taastuva iseloomuga, peaksid perifeersete närvide muutused praegu EMNG uuringul olema olemas.
Kui aga nimetatud uuringus mingeid muutusi või perifeersele närvisüsteemi kahjustusele viitavaid tunnuseid ei ole, on tõenäoliselt tegemist ülepingega, mis avaldub eelkõige nn. haiguse somatisatsioonis, s.t, et inimene hakkab tundma haiguslikke muutusi oma organismis, kuigi põhjus on närvisüsteemi ülepinges või lihtsalt ületöötamises või elukondlikes pingetes.
Seega soovitan taas pöörduda neuroloogi poole, kes suunab teid vajalikule uuringule ja teeeb ka üldise närvisüsteemi hindamise.

Parimate tervitustega,

Teie arst.