Neuroloogiline valu 01.05.02 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Peale gripi põdemist jäi mulle alles kummaline vasakpoolne peavalu, mis ei olnud migreen. Käisin neuroloogi juures ning ta vastas, et tegu on kolmiknärviga, kuid mitte päris kolmiknärvi neuralgiaga, vaid kergemal kujul. Selle tõttu ta mulle spetsiaalseid ravimeid välja ei kirjutanud, kuna ma sain abi ibuprofeenist. Valu sai alguse meelekohast, siis lõi ülemisse hambasse ja ülalõualuusse, siis kõrva ja põske ning alalõualuusse ja kaela. Nii kestis see kaks kuud, siis kaks kuud oli täiesti kadunud nagu poleks kunagi olnudki. Kuid nüüd on jälle tagasi. Algas ülahambas sähvimisega ning ülalõualuu valuga. Siis paar päeva oli nagu terve, kuid siis õhtul magama heites vasakule küljele keerates hakkas kõrva juurest valutama, valutas kuni hommikuni, alles siis jäi iseenesest järgi. Nüüd sähvib küll harvemini, kuid see vasak peapool on nagu palavikus, ei valuta, kuid on halb suruv tunne, kui parasjagu sähvib, nii et kindel valuaisting on tunda näiteks lõuas või meelekohas, siis kaob nagu hetkeks see suruv ja paha tunne ära, pärast tuleb aga tagasi, valu ennast nagu polegi. Ühel päeval läks see halb tunne korraks üle kogu pea. Terves peas surus ja pitsitas kuid valu polnud. See oli väga häiriv. Söögiisu on mul hea, iiveldust nagu migreeni korral mul ka pole. Kuid mure on ikkagi, et kas tegu on ikka kolmiknärvivalu kergema juhuga, ning miks peas on suruv tunne kui parasjagu ei pista, isegi vasakul peapoolel on juuksejuured valusad. Juukseid kammida on ebameeldiv. Kas peab jälle ootama paar kuud kui üle läheb, kui üldse läheb, või peab minema edasi kuskile uuringutele.

Arst vastas:

dr Katrin Kaarna

Neuroloog

Päevakirurgia Erakliinik Medex

Tänan Teid küsimuse eest!

Teie poolt esitatud kirjelduse alusel on tõesti tegemist kolmiknärvi neuralgiaga. Seele põhjuseks võib olla külmetus, aga ka näiteks haige hammas. Seetõõtu soovitaksin Teil ka hambaarsti visiidil ära käia. Tasuks ehk nõu pidada perearsti või neuroloogiga, millist ravimit kasutada ja millisest annusest abi oleks. Tavaliselt kasutatakse n. trigeminuse valu kupeerimiseks mittesteroidseid põl.vastaseid preparaate ( ibuprofeen näiteks), karbamasepiini või tritsüklilisi antidepressante. Teie jaolks sobivaima ravimi saab määrata ainult arst. Kolmiknärvi valu kipub olema pikemaajalisem, seetõttu peate varuma kannatust paranemiseks.

Lugupidamisega,