Valutorked kurgus ja kõrvas 10.08.12 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Aprillis 2012 algasid mul parema poole kurgulaes teravad valusähvatused, mis kiirgavad sama poole kõrva. Käisin perearsti, kurgu/kõrvaarsti juures, kõik korras. Viimane kontrollis ka häälepaelu, kuna töötan õpetajana, ent ka sealt ei leidnud ta midagi. Veranalüüsid ja südamefilm ok. Seejärel pöördusin Mustamäele lõualuukirurgiasse, kuna samalt poolt on 5 a tagasi kohaliku hambaarsti poolt proovitud eemaldada peetunud tarkusehammast, mis tookord aga ei õnnestunud. Kuna hammas on risti, ei õnnestunud tal seda kätte saada, eemaldas ainult krooni, juurikas jäi aga sisse ning arst õmbles igeme pealt kinni. Niimoodi on ta siiani olnud ja pole vaevusi põhjustanud. Ka vasaku poole tarkusehambast on väljas ainult nurk ning ka seal avastas hambaarst hiljuti augu. Eeldasin, et imelik kurgu ja kõrvavalu on äkki tingitud tollest vanast tarkusehamba juurest. Lõualuukirurg vaatas pilti ja ütles, et sisse jäänud juur võib täesti aktiivseks muutunud olla, ent kas see minu vaeva põhjustab, seda saab öelda alles pärast eemaldamist. Järjekorra selleks sain alles mitme kuu pärast. Küll aga väitis ta, et minu lõualuu liigesed käivad suu avamisel pesast välja ja plaksuvad kohutavalt. Nii olen ma hädas siiani oma valudega. Need käivad hooti ja vahel mitmepäevaste vahedega. Teatud asendis keelt liigutades, haigutades, naerdes ja isegi nuttes on ka nagu kurgulihased valusad. Kummaline tunne, mida ei oska selgitada. Lisaks olen viimasel ajal täheldanud mõnel korral, et mõne inimese perekonnanimi ei tule meelde, mida mul ka kunagi pole olnud. Kardan koledasti ajukasvajat. Nüüd käisin ära ka neuroloogi juures. Dr Toomsoo vaatas/kuulas mind ära ja arvas, et valusid põhjustab keele/neelunärv. Ajukasvajat tema ei uskuvat ja kompuuteruuringut ei näinud vajaliku olevat. Kirjutas Carbalex-i 200mg, 1 tablett õhtul. Olen võtnud u 3 nädalat, paremaks on tõesti veidi läinud, ent kadunud siiski mitte. Kuna olen tugev tervisesportlane, siis täheldasin, et kui olen jooksnud 3 km, siis järgmisel päeval on valutorked kindlasti olemas. Mida Teie arvate. kas see võiks olla keele/neelunärvi häda? Ega siiski või tegemist olla ajukasvajaga, mis kusagile närvi peale surub? Valud ei ole nii tugevad, et elu segaks, aga ikkagi häirivad ja ei anna rahu.

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Ilmselt ongi tegemist keele-neelunärvi ärritusseisundiga. Pohjus vajab aga täpsustamist. Soovitan esialgu tosta carbalexi annust-200 mg 2 x päevas. Lisaks paluge perearstilt saatekirja loualuuliigeste pantomograafiale ja konsulteerige veelkord loualuukirurgiga.

Dr. Ain Pajos