õlavööde 04.12.01 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere, dr Otsalt!

Olen lugenud ka eelpool olevaid vastuseid, kuid tahaks siiski küsida konkreetse juhtumi kohta.

Nimelt, kui inimesel on olnud tugevad õlavöötme- ja kaela valud (ei saa liigutada) juba üle aasta ja

pole kõigile pingutustele vaatamata abi saanud, siis jääb mulje nagu ravitakse valet põhjust. Talle

on pandud ka nagu tavaliselt siin eelpool olevatel haigetel diagnoosiks lihaspinge. Pealtnäha tundub

see ju mitte midagi hullu olevat haigus. Peaks nagu teatud perioodiks see asi ka taanduma ja laskma inimesel

jälle normaalset elu nautida, kuid minu lähedase inimesega seda pole veel juhtunud. Kahju on teda kõrvalt vaadata.

Ta on saanud manuaalteraapiat, nõelravi, kaelavenitust mis tegi tal asja veel hullemaks. Käib pidevalt võimlemas

(just venitusharjutused), samuti ka ujumas ning muidugi ka ravimid. Aga haigus püsib järjekindlalt. Päeval püüab ta tööde ja toimetuste seas

seda valu eirata aga öösiti magab vaid mõned tunnid. Ei taha teda enam piinlemas näha. Ta väidab, et ei saa pikali olles pead pikemat aega

ühes asendis hoida (on otsinud kõikvõimalikke asendeid ja patjasid), siis kangestub õlavööde ja tekivad valud nii seljas kui peas (vasak pool). Siis on tal uni häiritud ja

hommikuks välja puhkamata. Olen talle igati toeks olnud ja tahaks teda väga aidata, kuid ei tea enam kuhu või kelle poole pöörduda.

See asi on liialt kaua kestnud, et tekib juba endalgi hirm .......! Ja tablette pole ka enam võimalik võtta, sest 1 kuu on juba piisavalt pikk aeg, mis siis aastast rääkida!

Ja nagu näete on see inimene kõiki neid soovitusi täitnud, mida te siin kõigile soovitate aga ütlen veelkord, et TULUTULT!

Võib selle haiguse taga peituda hoopis midagi muud???? Praktikas on selliseid juhtumeid palju ette tulnud.

Ja veel tahaks teada, mida tähendab mõiste, et patsient peab endaga rohkem

füüsikalises (mitte füüsilises) mõttes tööd tegema?

Talle on tehtud ka magnetkompuutertomograaf. Seal oli kõik korras. Kuid nüüd on juba lisandunud valud ka liigestesse (mitte põlved), mis paistes aga ei ole. Arst väidab, et tegemist on lihaste-

kinnituse põletikuga. Tore, kuid kuidas seda siis ravida (või ei saagi) ja millest see tekib?

Selle kohta aga perearst jättis vastuse võlgu. Ju on ka tüdinenud meist, kaua sa ikka jaksad üht ja sama probleemi kuulata.

Ühesõnaga tahtsin siin end tühjaks rääkida, et aidata oma lähedast inimest, kes on mulle väga kallis ( 33 aastane naine). Loodan siiski parimat!

Ilusat jõulukuud ja palju tervist kõigile!

Lugupidamisega

Mikk

Arst vastas:

dr Katrin Kaarna

Neuroloog

Päevakirurgia Erakliinik Medex

Tere Mikk,

Aitäh küsimuse eest. Kuigi Te ei ole vist eelnevate nõuannete osas leidnud abi, on siiski meeldiv, et taas küsite. Paljude haiguste ja haiguslikke seisundite juures on üsna oluline järjepidev kontakt patsiendi ja arsti vahel , et vajadusel ravi muuta või nõuannete osas korrektiive teha.

Siiski tahaks Teile kalli inimese osas küsida, kas olete olnud vaid perearsti ravida ja edsised nõuanded on tulnud kirja teel.

Kui see ongi nii, soovitan siiski pöörduda konsultatsioonile ka erialaarsti poole. Ehk on vajalik hoopis psühholoogi sekkumine ja antidepressantidega ravi?.

Mis puutub manuaalteraapiasse ja kaela venitustesse, siis ei julgeks küll neid enam soovitada. Piisavalt vägivaldsed protseduurid mõlemad ja võivad kasu asemel hoopis kahju tuua.

Kas teie kaaslane on oma igapäevaelu ja tööga rahul? kas pinged ei tule lihastesse hoopis ülemäärasest närvipingest ( meenutam jälle pinges kassi, kellel turjakarvad püsti!). Lisandunud liigesvalu aga paneb mõtlema hoopis süsteemsemale haigusele, kuna ka selgroos, kust enamasti saavad alguse lihaspinge valud, on sadu väikesi liigeseid, mille vähimgi ärritus ( põletik, vale asend) võib tekitada valuaistingu.

Kardan, et kirja teel Teie kaaslane õiget lahendust probleemile ei leia. Püüdke vastuvõtule minna neuroloogi juurde või miks mitte, psühholoogi konsultatsioonile.

Soovin teile rahulikku ja pingevaba jõuluaega,

Dr. Otsalt.