Äkilised ehmatushood ja tasakaaluhäired. 01.11.05 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Olen 38 aastane naine, sünnitanud 4 last.
Umbes 8 aastat tagasi halvenes tervis järsult. Tundsin, et kui püsti tõusen siis ei jõua sammugu astuda, kõik nagu vaarus ümberringi. Vahél tundub, nagu oleksid silmade ees mustad täpid mis virvendavad ringi aga perearst ütles, et midagi sellist ei saa olla.Tookord tehti uuringud südamele, kipnäärmele ja veresuhkrule. Veresuhkur oli korras, samuti kilpnääre. Leiti südamepaunas vedelik , mida raviti 2 nädalat haiglas. Olukord paremaks ei muutunud, ainult vedelikust sai lahti ning seetõttu lasti ka haiglast koju. Nägemine on korras, silmaarstil kontrollitud ja prille ei kanna, et sellest võiks olla mingid virvendused silme ees. Elasingi umbes 2 aastat nii, et eriti toast väljas ei käinud, kui siis ainult saatjaga ja autoga ning siiski oli selline tunne, et poes kõik vaarus ja tekkis tunne, et kohe kukkun kokku. Sellega kaasnesid ka hirmuvärinad. Üle kere käis värisev kuumalaine ja peale seda oli lihtsalt halb enesetunne.
Siis läks enesetunne iseenesest veidi paremaks, vähemalt sain toas vabalt liikuda ja julgesin ka lähimates poodides käia.
Umbes 1,5 aastat tagasi aga halvenes tervis uuesti, kuna olin lugenud sellisest haigusest nagu paanikahäired siis pöördusin seekord hoopis psühhiaatri juurde kes määras Xanaxit , millest sain ka leevendust ning elukvaliteet muutus jälle rahuldavaks. Ravimit tarvitasin ja tarvitan siiani 1 tablett hommikul. Suutsin hakkama saada koduste toimetustega, isegi jalgsi maal käia 3 km. ning teha maatöid 3-4 tundi , kuigi vahel kaasnes olukord, et kui pidi olema kummargil siis püsti tõustes tekkis jälle see tunne nagu kohe kukuks pikali. Kuid sain hakkama.
Kuna Xanax on tegelikult mõeldud lühiajaliselt tarbimiseks aga minule on ta leevendust pakkunud siis olen arstiga koostöös tarvitanud seda 1,5 aastat. Kaks kuud tagasi määras arst ravimi Ciral, mida sain võtta umbes nädala, siis tekkis uimasus, kuumahood ja veel suurem ärevus ning tundsin ka , et kipun aeg-ajalt värisema.
Püüdsin siiki jätkata arsti soovitusel ja võtsin ravimit veel 3 nädalat kuid siis muutus olukord hoopis halvemaks, nüüd käivad pidevalt ehmatushood, näiteks eriti halb hakkab olukorras kui ennast kuidagi kõigutan( muudan asendit) või kui kasvõi poes olles keegi tõukab siis tekib tunne nagu kaotaks tasakaalu. Samuti olen hakanud tundma valu paremas jalas , jalg sureb välja ja on tuim.
Ka südame piirkonnas on valud kuid perearst väidab, et kõik on korras. Valu on eriti siis kui kummardun ettepoole, siis lööb tugeva valu kuid see pole niivõrd rinnus vaid umbes vasaku rinna kõrval külje sees. On ka olnud olukordi kus tekib tunne, et selle valu tõttu ei saa hingata, lihtsalt nii valus on ja see kestab umbes 10 minutit siis hingan läbi suu hästi väikeste hingetõmmetega, sest mida sügavamalt hingan seda suurem valu on. Muidu nagu pidev väike valu on tihti sees, sellega käisin kirurgi juures kes katsus ja kompis ning ütles, et tema küll mingeid muutusi ei leia.

Millest see kõik võib olla tingitud või võib see olla mitme erineva haiguse koosmõju?

Ette tänades vastuse eest.

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Konkreetseid soovitusi ei saa anda ilma läbivaatuseta ja uuringute ega analüüsitulemustega tutvumata. Tuleks küsida psühhiaatrilt, kes on teile ravi määranud.
Dr. Ain Pajos