krambihoog lapsel 29.06.01 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere. Aasta tagasi oli nüüdseks minu 2,8a. pojal krambihoog koos teadvuse kaotusega. Kiirabi arvates kõrgest palavikust. Ajaliselt ei oska öelda, kaua hoog kestis, sest minule tundus ta lõputuna. Hoog iseenesest nägi välja nii, et lapsel olid silmad tagurpidi peas, vappus tugevalt ja sirutas käed külgedele laiali ja hakkas siniseks muutuma. Peale seda soovitati meil neuroloogi külastada, kuna meie kodukoha neuroloog pole eriti meeldiv inimene, on see jäänud siiani tegemata, kas olen

selle viivitamisega lapsele teinud karuteene? Tunnen veel huvi, kuidas vältida selliseid krambihooge, kas nad alati tulevad suure palavikuga? Milline on lapse jaoks see piir, millest alates võivad need korduda? Ja kuidas käituda sel hetkel lapsega? Kas piisab ainult külili keeramisest ja hingamisteede vabastamisest, või saab teda hoo ajal ka muud moodi aidata?

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Palavikukrambid lastel esinevad tavaliselt 2 - 5 eluaastate vahel. Tegemist on epilepsiahooga mille provotseeris kiire kehatemperatuuri tõus ja tavaliselt viitab see alanenud krambilävele ja teatavale eelsoodumusele sarnasteks hoogudeks suguvõsas. Palavikukrampidele tavaliselt ei järgne epilepsiahood täiskasvanuna, tavaliselt ei vaja need lapsed ka pidevat krambivastast ravi. Oluline on teada, et ohtlikud lapse edaspidisele tervisele on need krambihood millede kestus ületab 10 - 15 minutit- võivad põhjustada ajukahjustust. Seega tuleks vältida lapse tekkidesse mässimist haiguse korral, hoo korral aga olla valmis seda katkestama kui see kestab üle 5 minuti. Selleks on apteekides saadaval vastav ravim plastikampullides. Ampull tuleb pigistada tühjaks lapse pärasoolde - mõju on kiire nagu veenisüstil. Hoogu vältida palaviku alandamisel ravimitega tavaliselt ei õnnestu.

Dr. Ain Pajos

Tel.: 6 748 591