Borrelioosi vereproovi näidud 18.02.17 / Nakkushaigused

Külastaja küsib:

Tere

Olen 43-aastane naine, kellel varasemalt tervisega probleeme ei olnud. Minu lugu algas 2007. aastal, kui mind tabasid ootamatult pearinglus, uimasus ja kohati lausa tasakaaluhäired. Mõne aja jooksul need taandusid, ent hiljem periooditi samad hädad kordusid. Mõne aasta jooksul lisandus üha uusi terviseprobleeme, nagu näiteks närvivalu moodi valud erinevates kehapiirkondades ja veelgi hiljem südamerütmihäired (periooditi väga palju ekstrasüstoleid) ja raskus ja pigistustunne rinnus. Erinevate arstide juurest abi otsides sain 2011. a viimaks diganoosi - borrelioos. Seega pole mul aimu, millal ma täpsemalt nakatusin ja kui kaua diagnoosimata borrelioosiga ringi käisin, sest puuki ma enda küljes näinud ei olnud ja borrelioosile omast ringi kehalt samuti ei leidnud. Puugi olen endalt leidnud korra elus, aga see oli väga palju varem, 1990ndate aastate alguses, seega seda minu haiguslooga seostada ei saa. Ilmselt olen nakkuse saanud puuki enda küljes märkamata.

Pärast diagnoosi määrati 15-päevane Doxycyclini kuur. Umbes aasta aega hiljem sain veel ühe sama pika Doxycyclini kuuri. Ravi arvatavasti aga hilines, tervis on igatahes viimase viie aasta jooksul üha halvenenud: periooditi piinavad närvivalud, uimasus, pearinglus, rütmihäired, viimastel aastatel on lisandunud ka peavalud ning meeleolu- ja ärevushäired. Neuroloog ega kardioloog uuringute põhjal ühtegi konkreetset haigust diagnoosinud ei ole, ometi on elukvaliteet erinevate sümptomite tõttu väga madal. Enam ei oskagi kuskilt abi otsida, sest arvatavasti on tegu krooniliseks muutunud (neuro)borrelioosiga.

Olen nende aastate jooksul teinud mõned korrad vereproove, et näha mingitki kulgu haiguse arengus. Palungi Teie kommentaari vereproovide kohta (lisan faili vereproovide tulemustega). Enim nõutust tekitab viimane, 2016. a tehtud vereproov. Kui 2014. a proovis on IgG positiivne ja IgG kinnitav negatiivne, siis 2016. a proovis on asi vastupidi: tavaline IgG on normis, aga immunoblot ehk kinnitav positiivne. Samuti paneb muretsema see, et IgM, mis 2014. a oli 18,5 ehk piiripealne, on 2016. a 22,5 ehk jälle positiivne. Millest selline muutus vereproovide kulus? Kas siis borrelioos on taas ägenenud? Näidud peaks aastatega ju siiski vähenema ja kaduma?

Kas nii pikalt põetud ja hilinenud raviga borrelioosi puhul ei olegi enam muud teha, kui oodata järk-järgulist invaliidistumist? Kas on mõtet veel antibiootikumiravi läbi teha?

Lugupidamisega

Arst vastas:

Aino Rõõm

dr Aino Rõõm

Infektsioonhaiguste arst

Ida-Tallinna Keskhaigla

Tere!
Borrelioosi on võimalik haigestuda korduvalt, sest immuunsus kestab lühikest aega, samuti on võimalik, et patsient ei tea, puugirünnakust midagi, kuna ainult täiskasvanud puuk kinnitub pikemaks ajaks naha külge, kuna vajab suuremat kogust verd ja ta mõõtmed mitmekordistuvad, nii et me märkame teda. Teile tehtud uuringute alusel 2016a on teil borrelioos olnud aga kas te olete saanud uue nakkuse seda otsustab arst, kes analüüsid määras teie kaebuste, objektiivse leiu alusel, kas te olete uuesti haigestunud. Borrelioosi hilisvorm tekib neil haigetel, kes antibakteriaalset ravi ei ole saanud ja selletõttu tekivad kroonilised muutused: naha atroofia( lillakad värvi nahk) närvikahjustused, liigeskahjustused. Teie puhul see nii ei ole, kuna teie saite piisava ravipikkusega Doksütsükliin ravi. Immuunvastus borrelioosile püsib pos. erinevatel inimestel erinev aeg ja selleks, et täpsustada vastust tehakse täpsustav immuunoblott uuring borrelioosile. Vastuse selgitab teil (koos teie haigus sümptoome arvestades) arst, kes uuringu määras. Borrelioosi jääknähud (väsimus, unehäired vahel ka liigesvalu jne) kestavad alati kauem kui antibakteriaalne ravikuur, tasapisi jääknähud taanduvad. Kui on tegemist uue puugirünnakuga võivad haigusnähud uuesti korduda ja iga kord ei pruugi borrelioos kulgeda nahakahjustusega ( rõnga kujulist löövet ei teki) vaid tekib näiteks närvi- ja liiges-, lihaskahjustus. Meeleolu ja ärevushäired võivad olla iseseisva haigusena teie kaebuste põhjustajateks. Lõpliku otsuse kas teil on borrelioos uuesti või ei ole, teeb nakkushaiguste arst oma vastuvõtul. Tuleb tulla uuesti vastuvõtule ja siis selgub kas te vajate uut antibakteriaalset ravi või vaja
Parimat soovides
Aino Rõõm