Ebakorrapärasus munasarjadega 10.12.23 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Olen täheldanud, et kui mu parem munasari on aktiivne, siis esinevad igapäevaselt valusööstud paremal munasarja piirkonnas (kogu tsükli vältel), samuti vaadates varasemaid ultrahelisid, siis on ka endomeetrium olnud ovulatsiooni ajal pigem õhuke (7mm) just siis kui ovuleerib parem munasari, järgneb menstruatsioob mis kestab 3 päev ning järgneb pruunikas määrimine.
Kui aktiivne on vasak munasari, siis valu paremal enam ei esine ning seda ei ole ka vasakul pool, endomeetrium on ovulatsiooni ajal 11mm ning menstruatsioon pikem millele pruunikat määrimist ei järgne.
Olen mitu korda maininud valu ka oma naistearstile, võeti tsükli kolmandal päeval hormoonanalüüsid, mis olid normis, kuid hiljem sain ka aru, et ovulatsioon sellel samal tsüklil toimus vasakult, seega ei andnud see ju ikkagi infot parema poole osas?
Millest võib selline probleem tuleneda?

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Munasarjade aktiivsus võib individuaalselt olla erinev ja see võib teie fertiilse ea jooksul muutuda. Te võite tajuda erinevusi vastavalt tsüklile ja menstruatsioonile, kumb munasari aktiivsem on, kuid sellel ei ole üldiselt olulist tähendust. Mingit eraldi ravi selles suhtes ei ole vaja teha.
Kui te soovite uuesti rasestuda, siis on soovitav võtta igapäevaselt inositooli ja foolhapet ( Inofolic, Inovo+foolhape). Kui rasedustest on positiivne, siis on soovitav kohe raseduse alguses määrata progesterooni ja östradiooli tase ning vastavalt väärtustele otsustada toetava ravi suhtes kehaomase progesterooni ja östrogeeniga.