Emakakaela prolaps ja positiivne HPV 29.02.24 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Mul on juba paar aastat emakakaela prolaps. 2023 juunis on arst kirjutanud nii: Mõõdukas tsüstotseele, emaka allavaje 1/3 tupe ulatuses.
Mul on olnud kaks sünnitust, mõlemad lapsed üle 4 kg, lisaks oli esimene sünnitus pikk, kuna emakas ei avanenud.

Samuti oli mul 2023 a jaanuaris emakakaelavähi sõeluuring positiivne. Suvel saatis arst mind kolposkoopiasse, mille tulemused olid järgmised: Diagnostiline transformatsiooni tsoon tüüp2
atüüpiline transformatsioon kl 11-1 ja 5-7. Transformatsiooni tsoonis veresoonte joonis - peen punktilisus,peen mosaiikne joonis. Lesiooni piirid - selgepiiriline. Äädikhappe test nõrgalt positiivne kuni vahepealne valge. Leid sobib LSIL-le.
Leiu kirjeldus: Leukotsüüdid: Vähe leukotsüüte Lameepiteelirakud: Atüüpilised lameepiteeli rakud, Reaktiivsete muutustega metaplastilise lameepiteeli rakud Silinderepiteelirakud: Reaktiivsete muutustega silinderepiteeli rakud Mikrofloora: Segafloora * Diagnoos: 39035006 Kindlaksmääramata tähendusega atüüpilised lameepiteeli rakud (ASC-US)

Käisin nüüd uuesti günekoloogi juures kontrollis. Emakakaelakaape proovi vastus on järgmine: HPV kõrge riski (31,33,35,39,45,51,52,56,58,59,66,68) DNA Positiivne

Mul on 2016 a olnud ka HPV kõrge riski proov positiivne, siis võeti emakakaelast muundunud kohtadest biopsia, peale seda oli kõik korras.

Kas mul on muretsemiseks põhjust?

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Emaka osaline allavaje ja ülaseina lõtvus ei ole seoses HPV kandlusega. Kui allavaje süveneb ning sellega seoses on kaebused, siis saate operatiivse ravi suhtes konsulteerida oma arstiga.
HPV kandlus võib ajas põhjustada rakumuutusi ning teil on sellega seoses kerged muutused ( ASCUS, LSIL). Emakakaela jälgitakse ajas ehk kord aastas tehakse HPV test koos rakuprooviga ( PAP või LBC test). Kui muutused süvenevad, siis korratakse kolposkoopia uuring ning otsustatakse edasise jälgimise või vajadusel ravi suhtes. HPV kandlusest ja kergetest muutustest võib keha ajas ise vabaneda. Väga oluline on mitte suitsetamine, immuunsuse toetus, mikrofloora taskaal tupes-piisav piimhappebakterite hulk.