Raseduse peetus ja kilpnäärme alatalitlus 03.10.23 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere.
Sain teada augusti keskel, et ootan kolmandat last. Teine laps sündis 2015a ning teise raseduse aeg olin endokrinoloogi jälgimisel, et saada rohu annused paika kuna alles 2014a tehti kilpnäärme operatsioon kuna see ei allunud ravile. Olen alates 2016a olnud perearsti jälgimisel, et iga aasta alguses annan uue vereproovi kus siis vaadatakse minu TSH näit üle.
Nüüd raseduse 9`nda nädala pealt selgus, et mul oli raseduse peetus juba 6`ndal nädalal olnud.
Mul olid tekkinud mingid sümptomid mida ma seostasin esialgu rasedusega, aga siis hakkasin natukene juurdlema ja uurima, et ka samad sümptomid võivad olla kui kilpnäärme näidud on paigast ära.
Soovisin kohe perearstilt TSH vereprooviks saatekirja ning kui norm väärtus on 0.35-4.94 siis minu näit oli 7,7. Perearstiga konsulteerides veidi siis tegin uue vereproovi 10 päeva hiljem ehk 25.09 ning siis oli juba TSH 15,05. Mainin ära, et selle aasta märtsis olid minu näidud korras.
Edasi läksin nüüd muidugi oma näitudega endokrinoloogi juurde, et uus raviplaan saada, aga vastuvõtuni pean veel ootama.

Mul tekkis, aga küsimus, et kas minu rasedus peetus võibolla seotud sellega, et minu TSH näit on paigast ära? Olen lugenud nii eesti kui ka välismaist kirjandust ja mitmel pool on kirjutatud, et kilpnäärme alatalitlusega tuleb esimestel kuudel kuni poole raseduseni TSH näitu kontrollida vähemalt iga 4 nädala tagant kuna loode saab need hormoonid emalt esimstel kuudel ning alles 12 nädalal kasvab lootele endale kilpnääre.
Minu küsimus oleks, et kas vastab tõele, et esimestel rasedus kuudel tuleks eriti hoolikalt/tihti oma TSH näitu lasta testida, et see oleks paigas?
Kas sellised TSH numbrite muutused võivad põhjustada raseduse peetust või pigem need numbrite muutused liiga väiksed?

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Ravile allumatu või liiga väikeste asendusravi dooside kasutamine, mis põhjustab tugevat alatalitlust võib põhjustada viljatust või raskendatud rasestumist. Samuti võib sellega seotud olla raseduse varased katkemised ja peetumised varases järgus. Teie väärtused on kahjuks küllaltki suures nihkes ehk asendusravi doos on olnud liiga väike.
Teil on soovitav kindlasti ravimidoosid üle vaadata ja sagedamini hormonaalset taset kontrollida.
Kui teil tuleb uus raseduse plaan, siis juba planeerimise käigus on soovitav sagedamini TSH taset kontrollida ja vastavalt sellele ravimidoose individuaalselt tiitrida. Kui rasedustest on uuesti positiivne, siis on soovitav kohe kontrolida ka TSH taset ja esimesel kolmel kuul 2-3 nädalase intervalliga, edasiselt kord kuus.