Küsimus emaka eemaldamise kohta? 19.02.24 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere.

Mul otsekohene küsimus. Nimelt kuhu peaksin pöörduma või milline naistearst võtta sellise mure korral mind kuulda nagu et sooviksin oma emaka eemaldada? Miks mul see soov, nimelt olen terve elu arvatavasti menstruatsioono aeg endementroosi all kannatanud ehk mul kaks esimest päeva jubedat valudega, kõveras ja isegi minestan, olen sellest ka oma arstile rääkinud aga tema peab seda loomulikuks aga eiii see kuidas mul on pole loomulik, sest need kaks esimest päeva olen täiesti maailmast eraldatud, ma pole suuteline isegi voodis välja tulema ja lihtsalt röögib valudes. Olen 43a vana ja kohe mais 44a saav mitte sünnitanud naine ja nüüd enam ei soovi ka lapsi saada. Et kuhu pöörduda, et emaka eemaldus saada, et mu elu oleks iga kuu normaalne ilma valudega?

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Teil on väga suure tõenäosusega selline haigus nagu endometrioos. Seda haigust otseselt välja lõigata ei saa, kuna tegemist on hormoonsõltuva kroonilise haigusega, mille korral valud ägenevad seoses menstruatsiooniga. Peale emaka eemaldamist ei ole teil küll veritsusi, kuid kõhuvalud seoses tsükli ajaga võivad ikkagi esineda. See olukord võib kesta kuni menopausi alguseni.
Soovitan alustada tablettraviga-Visannette, mis võtab teie tsükli maha, annab ühtlase hormooninivoo ja on valikravim seoses endometrioosiga. Esimestel kuudel võib esineda pikemaid määrivaid veritsusi, mis ajas lõppevad. Tavaliselt tuntakse tsükliga seotud valude leevendumist juba esimese paari kasutuskuuga. Ravi võiks kesta kuni füsioloogilise menopausi alguseni ehk 50 eluaastani.