Menopaus ja paistes jalad 08.02.24 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Alustasin jaanuri alguses (käsil teine ketas) Novofemi kasutamisega. Günekoloogi juures kõik uuringud tehtud. Mureks turses jalad, mõlemad ühtlaselt. HAR loobuda ei saa, kuumhooad piinavad üle mõistuse :) Kas ikkagi tuleks/peaks loobuma või on alternatiiv ravim?

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Novofem on tsükliline hormoonasendusravi preparaat. Tsüklilisi variante on põhimõtteliselt veel 2 erinevat, kuid kõigiga võib kahjuks turseid tekkida, kui teil on tursete seos Novofemiga olemas.
Võimalus on vahetada mittetsüklilise variandi vastu Angeliq. See tähendab, et kuumahooge leevendav östrogeen on samas annuses nagu Novofemis, kuid progestageen emaka limaskesta kaitseks on teistsugune ( drospirenoon). See aitab vältida vedeliku peetust paremini ja turseid ei tohiks tekkida.
Mittetsüklilise HAR korral regulaarset tsüklit kunstlikult ei anta, kuid esimese kasutusaasta jooksul võib esineda ebaregulaarseid määrimisi-väheseid veritsusi. See võib olla ebamugav, kuid ei ole ohtlik. Kõik tabletid sisaldavad ühesuguse annuse hormoone ja hormonaalne nivoo on ühtlane.