Kõhuvalu 03.12.21 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere
Olen imetav ema, sünnitus oli hea. Aasta tagasi panin hormonaalse spiraali, probleeme pole, aga nüüd läksin arsti juurde kaebusega, et valutab alakõhus. Ultrahelis nägi arst munasarja lähedal veenilaiendeid ja ütles, et need töötavad väga aktiivselt. Soovitatakse võtta rasestumisvastaseid tablette. Küsimus, miks on veenid laienenud, mida tuleb teha, kas see võib munasarjade tööd häirida?
Aitäh vastuse eest!

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Kui emaka, spiraali asukohaga ja munasarjadega oli kõik korras, siis pille kasutada ei ole vaja. Vaagnapõhja veenilaiendid võivad ajas tekkida. Need ei mõjuta munasarjade aktiivsust. Soodustavateks teguriteks on pärilik veeniklappide nõrkus, rasedused-sünnitused, pikka seismist nõudvad töökohad. Tavaliselt valud süvenevad päeva teisel poolel ja õhtuks ning leevenduvad pikali asendis, magades. Soovitav on kanda tugisukki, vältida pikka seismist, hoida kehakaalu normi piires. Kui valud süvenevad, siis on soovitav konsulteerida veresoonte kirurgiga.