Rasedus ja põis 18.06.23 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere
Ootan esimest last. Praegu 32+5.
Sagenenud on urineerimisvajadus, kuid viimasel ajal põis ei tühjene korralikult ning on vajadus koheselt uuesti WCsse minna (kuigi tuleb ainult mõni tilk).
Samuti vajadus WCsse saada tekib järsku ning siis pean kiirelt sinna jõudma.
Kas see on raseduse ajal normaalne? Kas see jätkub peale sünnitust? Kas midagi saan ise enda aitamiseks teha?

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Kui teil urineerimine ei ole valulik ja uriini analüüsid on korras, siis on teie kaebuste põhjuseks mehaaniline surve. Loode on tavaliselt pööranud ennast juba peaseisu ja tavaliselt praeguseks 2000g ringis. Surve põiele on raseduse kasvades normaalne ja see, kuidas keegi seda tajub ja kuidas see mõjutab urineerimist, on individuaalne. Peale sünnitust need kaebused ajas mööduvad, kuigi esimestel kuudel kuni pool aastat võib individuaalselt esineda kerget pingutustüüpi uriini lekkimist. Oluline on peale sünnitust teha vaagnapõhjalihaste harjutusi, mis aitavad parandada sünnitusjärgselt tupelihaste toonust. Parem tupelihaste toonus ja kontroll aitavad toetada kusiti sulgurlihase toonust ning vältida lekke tekkimist pingutusel. Vajadusel saate täpsemat informatsiooni sünnitusjärgselt vaagnapõhjale spetsialiseerunud füsioterapeudilt.