Elu pärast hüsterektoomiat 16.03.23 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Mul eemaldati sügisel emakas ja munajuhad, sest põdesin endometrioosi ja olin selle tahajärjel tugevalt aneemiline. Mulle ei antud aga mingit infot, et kas ma peaksin ka naistearsti juurde tagasi mingil hetkel minema. Kas ma üldse pean enam naistearsti juurde minema? Ma taastusin väga jõudsalt, probleeme pole, ainult kõht ikkagi valutab vahest samamoodi nagu varasemalt enne päevi ja pidevat tunnet, et põis on täis, see operatsioon ka ära ei võtnud. Kuigi arvati, et võtab.

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Teil on eemaldatud emakas koos munajuhadega ja peale seda operatsiooni ei ole teil enam menstruatsioone. Kuna munasarjad on alles, siis tsüklit te võite tunda, oletatavat menstruatsiooni aega nii kaua, kui saabub menopaus. Siis leevenduvad ja suure tõenäosusega lõppevad tsükliga seotud valud. Kontrollis on ikka vaja käia, et munasarju kontrollida, soovitavalt paari aastaste intervallidega. Kui teid valud häirivad, siis on võimalik endometrioosiga seotud valusündroomi maha suruda hormoonraviga ( Visannette).
Endometrioos on krooniline hormoonsõltuv haigus ja sellega seotud kaebused on seotud suures osas munasarjade aktiivsusega. Kui menopausiga see aktiivsus kaob, siis sageli kaovad ka kaebused. Endometrioosi kui haigust me välja opereerida ei saa. Emaka eemaldamine oli seotud eelkõige vererohkete päevadega, mida endometrioosi alavorm ehk adenomüoos põhjustas.