Ovulatsioon ja folliikuli suurus 21.02.23 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere

Teen igakuiselt ovulatsiooni teste ja siiani ilusti kõik positiivsed u 14-15 tsüklipäeval. See kuu ovulatsiooni test hakkas positiivset tulemust näitama alles 19. tsüklipäeval. Kuna järgmine päev, rohkem kui 24h hiljem positiivsest ov testist, oli mul ka arsti aeg, siis lootsin saada häid uudiseid, et ovulatsioon on juba toimunud. Selgus aga see, et folliikul oli alles 14-15mm ja arst ütles, et ovulatsioonini on veel aega. Kas ovulatsioon võib ka toimuda rohkem kui 36h hiljem positiivsest ovulatsiooni testist? Kas üldse ovulatsioon toimus? Kui suur peab folliikul olema, et sealt munarakk väljuks?

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

See on täiesti normaalne, et ovulatsioon ei toimu igas tsüklis. Täiesti tervel naisel võib ilma ovulatsioonita tsükleid olla aasta jooksul paaril korral. Kui soovoite rasestuda, siis rasestumise näitajaks on regulaarse suguelu foonil aasta. Rasestumiseks ei pea igakuiselt ovulatsiooni teste tegema, sest see võib tekitada pigem lisapingeid, mis ei mõju kogu protsessile hästi. Tavapärase 27-30 päevase tsükli korral on ovulatsiooni toimumise aeg tsükli 13-15 päeval. Tsükli keskmine nädal on soodsaim aeg rasestumiseks. Pikema, üle 35 päevase, tsükli korral võib ovulatsioon toimuda ka hiljem. Vahetult enne ovulatsiooni on juhtiv folliikel keskmiselt 2,2-2,4cm läbimõõduga.