Vererohke menustratsioon 17.01.23 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere.
Käisin täpselt 1kuu tagasi hüsteroskoopias eemaldama healoomulist polüüpi, mis põhjustas vereohkeid menustratsioone ja tsüklivahelist veritsust. 10 päeva peale lõikust toimus menustratsioon(pidigi hakkama tol ajal), mis oli küllaltki okei vererohkusega. Käisin hiljaaegu op. järelkontrollis ja kõik oli hästi.
Nüüd algas taas menustratsioon, nii nagu pidi ja ma ei ole iial nii vererohket menustratsiooni tundma pidanud + tuleb verehüübeid/tükke. Perearst ja nõuandlaliin soovitasid erakorralisse pöörduda kui vererohkus jätkub, aga kohe sinna jooksma ei taha hakata. Peale hüsteroskoopiat pidi asi palju leebem olema, aga asi tundub lausa hullem, miks ometi? Kas 1 kuu hiljem võib veel tüsistusi olla või, miks ometi selline olukord, et ma ei saa töölegi minna.
Lisaks on kõht täiesti lahti, ühesõnaga voodirežiim.
Ei ole sünnitanud.

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Teil on individuaalselt soodumus vererohketeks menstruatsioonideks, mis on seotud koheva emaka limaskestaga ja hormonaalse taustaga. Selle väljenduseks on olnud emaka limaskesta polüübi kasvamine, mis vajas eemaldamist. Teie vanuses ei ole see väga tavapärane. Et vältida emaka limaskesta liiga paksuks kasvamist, uue polüübi tekkimist, menstruatsiooni ajal veritsuse vähendamist soovitatakse kasutada madala hormoonisisaldusega kombineeritud pille, minipille või paigaldada hormoonspiraal. Midagi nendest on soovitav teil kindlasti valida, kui teil ei ole lähiajal rasestumise plaani. Saate alustada näiteks kombineeritud pillidest, kui teil ei ole absoluutseid vastunäidustusi ( auraga migreen, KMI üle 32 ja rohke suitsetamine). Kui vastavad pillid ei sobi, saab proovida minipille, paigaldada implantaat või hormoonspiraal. Kõik need preparaadid mõjutavad emaka limaskesta kasvu tehes seda õhemaks. Mida õhem on limaskest, seda väiksem on menstruatsiooniaegne veritsus. Kui teil praegu on väga rohke veritsus, siis on võimalus sümptomaatilise ravina kasutada traneksaamhappe tablette 1-2 tabletti 3 korda päevas veritsuse vähendamiseks. Retsepti saab väljastada günekoloog või perearst. Kuid selleks, et järgmine menstruatsioon ei tuleks verejooksuna on vajalik alustada kas pillidega või paigaldada hormoonspiraal.