Menstruatsioonitsükkel sassis ja sellega seonduv 30.09.22 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere, mul on juba umbes pool aastat menstruatsioonitsükkel paigast ära. Varem oli nagu kõik korrektselt 28 päeva. Ei võta juba aastaid mingeid beebipille vms. Mure on selles, et menstruatsioon hakkab viimasel ajal ALATI nädal kuni 4 päeva varem, kestab see 3-5 päeva, kuidas kunagi. Lisaks olen hakanud tundma kui hakkab ovulatsioon (alaseg ja emakas selline enne menstruatsiooni õrn tuikamine). Ja nüüd lisaks sellele kõigele on hakanud ka ovulatsiooni ajal nõrkus hood ja kohe nii tugevad et peab pikali minema. Kas peaksin pöörduma naistearsti vastuvõtule või millest see tingitud? Kuskil 2 kuud tagasi sai võetud SOS pill. Muidu neid ei ole pidanud tarvitama.

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Elu jooksul võib menstruaaltsükkel muutuda ja enesetunne vastavalt tsüklile olla tsüklist tsüklisse erinev. Kõik on seotud hormonaalsete tsükliliste muutustega. Enesetunnet ja tsüklit mõjutavad paljud erinevad tegurid nagu stress, psüühiline-füüsiline koormus, toitumine ja kehakaalu kõikumised, suguelu jm. SOS pill on suure hormoonisisaldusega , mis võib soodustada tsüklihäireid. Tsükli kõikumine nädala piires on täiesti normaalne, piirideks on 20-40 päeva. Enesetunde toetuseks võite proovida apteegi käsimüügist mungapipra viljade ekstrakti tabletid nagu Prefemin või Agnucaston.
Kui teil raseduse plaani praegu ei ole, siis on soovitav kasutada igapäevast kombineeritud pilli, mis aitab leevendada enesetunnet seoses tsükliga. Pillide võtmise ajal on tsükkel regulaarne.