Pillidega lõpetamine 14.12.20 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Mina pöördun Teie poole sellise murega.

Nimelt, võtsin 5 aastat antibeebipille Jeanine (olen praegu 25-aastane) ning tegin nendega lõpparve selle aasta septembris. Peale seda algas mul veritsus nagu ikka pillidest pause tehes. Seejärel oli tükk aega vaikus ning päevad algasid alles 11.novembril ning kestsid 5 päeva. Üllataval kombel kui enne pille ja ka tegelikult nende  võtmise ajal algasid mul päevad päris korraliku kõhuvaluga ning pidi valuvaigisteid sööma, siis seekord oli ainult väike tuikamine. Arvasin, et nüüd ehk loksuvad asjad paika.. Detsembri keskpaigas saab nüüd 3 kuud pillidega lõpetamisest. Küll aga pole mul siiani uut menstruatsiooni alanud. Seevastu on aga näiteks näonahk väga koledaks läinud ning rasutootmine vist maksimumi peal..

Käisin ka nädalake tagasi günekoloogi juures, kus siis teostati uh: emakas 27x42mm, endomeetirum 6,7mm, parem ov 39x19mm, vasak ov 32x22mm -  selles folliikul 21mm läbimõõduga, CD vaba.
Kuna märtsis oli mul ka HPV test positiivne (ei mäleta täpselt ka 18 v 16), siis võeti ka see proov ning digiloost näen: leukotsüüdid - vähe, reaktiivsete muutustega lameepiteelirakud, reaktiivsete muutustega silinderepiteeli rakud, mikrofloora - pulkbakterid. Ehk saate seletada mulle?

Mõned päevad peale naistearsti külastust lõi mulle alakõhtu päris korralik valu, mis kiirgus ka alaselga ning pidin lausa valuvaigistit võtma. Kas see võib ovulatsioonist olla? Kuna mul on tsükkel nii sassis, siis ei oska ise kuidagi midagi mõelda ega oodata. Ja kuna sooviks on ka tegelikult kuskil aastakese pärast perelisa saada, siis uurin, et millal on asi nii halvasti, et peaks selle probleemiga arsti poole pöörduma?

Aitäh vastuse eest!

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Juba see,et ühes munasarjas on domineeriv folliikel näitab,et normaalne menstruatsioonitsükkel hakkab taastuma. Kasutasite ju piisavalt kaua kombineeritud rasedusvastaseid tablette. Sellel ajal emaka limaskesta mõõtmed vähenesid.See on ka põhjuseks,mis senini ei ole korralik menstruatsioon taastunud. Günekoloogilist tsütoloogiat interpreteerides on östrogeenvaegusega kaasnevad muutused (reaktiivsete muutustega lameepiteel ja silinderepiteel ja pulkbakterid).Menstruatsioonid peaks taastuma poole aasta jooksul.
Kui 5 kuud on viimase tableti võtmisest möödas ja tulemusi menstruatsioonina ei ole.,peaks minema günekoloogi juurde ja määrama ovariaalsed stroidhormoonid.
Alakõhuvalude korral peaks aitama NSAID tabletid( ibuprofeen,Keto,Dolmen).
Edu soovides,Maie Väli