Kõrgenenud prolaktiin 13.09.22 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Pöördusin günekoloogi vastuvõtule seoses PMS tugeva sümptomaatikaga (nädal enne menstr. tugevad migreenid, mis kestavad mitu päeva järjest (ka auramigreen), kaalutõus, ekstreemsed meeleolumuutused, liighigistamine, täielik jõuetus jne). Võeti vereanalüüsid, kust selgus, et prolaktiin on üle normi ehk 723 mIU/L (norm 109-557). Testosteroon 1,94 nmol/L (ehk normi viimasel piiril). Menstruatsioon on alati olnud vägagi regulaarne, viimased paar aastat üsna vererohke. Tsükkel 26 päeva (päevade kestvus 4p).

Kas te oskate anda nõu, millest võib olla tingitud kõrgenenud prolaktiin, ning kas ma peaksin sellele tähelepanu pöörama või mõne aja möödudes tegema uued analüüsid?

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Selline prolaktiini kõrgenemine kindlasti kohe eraldi ravi ei vaja. Soovitav on vereanalüüsi korrata paari kuu pärast. Prolaktiini taset mõjutavad paljud erinevad tegurid nagu stress, tsükli faas, vahekord ja rindade puudutamine enne analüüsi andmist 24 tunni jooksul, kange kohvi jm. Ajuripatsi kasvaja ( mikroadenoomi) korral on prolaktiini väärtused sageli üle 1-2 tuhande. Kui kordusanalüüsis on väärtus pigem tõusnud, siis on soovitav bromocripti tablettravi.
Kui teil raseduse plaani kohe ei ole, siis raske PMS ja tsükliliste peavalude korral soovitatakse madala östrogeenisisaldusega pille ilma pausita nt Yaz või minipille Östrogeen ei sobi, kui neuroloog on kindlalt diagnoosinud auraga migreeni-sellisel juhul saate kasutada ainult minipilli.