Veritsus ei lõppe 07.09.22 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Mulle teeb muret juba 2 nädalat kestev veritsus. Kasutan RVV-EVRA plaastrit. Taasalustasin selle kasutamist märtsis 2022. Enne seda oli paus 2a. Kunagi ammu aastaid tagasi lükkasin plaastritega päevad ühe korra edasi, esines paaripäevast määrimist mis on normaalne. Edasi läks plaanipäraselt.
Seekord oli soov samuti menstr. edasi lükata kuna mul on gün. juurde aeg 3. okt. korduvaks PAP-testiks ja oleks olnud võib olla "liiga punane" PAP-testiks. Olen seda kogenud, kus menstr. oli lõppenud aga kolp. oli liiga pun, et PAP-i teha ei saanud. Olin valmis, et määrib mõned päevad aga määrimisest on asi kaugel. Mul veritseb juba 2 nädalat. Teoreetiliselt peaksin 10.09 panema nüüd kolmanda plaastri ja kuskil 17.09 peaks algama päris menstr. mille seekord edasi lükkasin. Kas vaheveritsus tõesti kestab nii kaua? Edasilükkamisest polnud sel juhul mingit tolku kuna praegust olukorda võib vabalt nimetada menstruatsiooniks. Alati valutab kõht juba päevi varem.
*2016a maikuus kui käisin esimest korda PAP-testi andmas oli ASCUS.
*2017a maikuus oli NILM.
*2019a aug. oli ASCUS ja saadeti kolp. kus oli CIN2 ja tehti biopsia. Edasi jäin jälgimisele.
*2020a veebr. oli jälle ASCUS kuid kolp. oli ok.
*2020a nov. oli ASCUS ja saadeti edasi juba naistearstile. Seal jälle ASCUS kuni tänaseni.
Lisaks avastati, et emakas on kaasasündinud väärarenguga ehk kahesarveline. Mul on üks 8a loomulikul teel veidi enneaegsena sündinud laps, kuid siis emakat ei uuritud. Lisaks on kr. tservitsiit. Olen saanud Donaxyl. Tulemusteta.

Kas peaksin oma arstiga ühendust võtma ja ütlema, et vaheveritsus kestab nii pikalt või ootama ära mis juhtub kui peaks saabuma nö päris menstr?
Möödunud kuul kui menstr. oli lõppenud, siis hakkas järsku määrima 2p hiljem ja tekitas piinliku olukorra vahekorra ajal.
Kokkuvõttes pole edasilükkamisest erilist tulemust tulnud ja on olla ebameeldiv ja ka suguelu mõjutab, st, et see ei ole hetkel võimalik.
Palju tänu tagasiside eest ja vabandan pika seletuse pärast!

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Antud olukorras on mitu võimalust. Üks võimalus on jätkata plaastrite kasutamist tavaskeemi järgi. Sellisel juhul veritsus väheneb 3. plaastri kasutamise nädala jooksul, kuid pausi tehes algab uuesti. Peale pausi plaastreid edasi skeemi järgi kasutades veritsus järk-järgult väheneb, kuid vähene veritsus/määrimine võib kesta veel mitme järgneva nädala jooksul. Teine võimalus on pausi mitte teha ja kasutada plaastreid edasi ( 3+3 näd. plaastrid ja seejärel 7 päevane paus). Veritsus hakkab iga päevaga vähenema, kuid ka siis on võimalus, et vähese veritsuse/määrimise aeg venib mõne nädala pikkuseks. Järgnevatel kuudel plaastreid edasi skeemi järgi kasutades peaks normaalne veritsuse ( menstr.) rütm taastuma. Kui nii toimides veritsus ei vähene, siis pöördu oma arsti poole.