Probleemid PCOS-ga 26.04.02 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere Dr. Väli!

Minu mure on järgmine,eelmisel sügisel dgn-ti mul PCOS, 6kuud olen ravinud end Diane 35-ga. Märtsis tehti uus UH kuid midagi polnud muutunud,tsüstid olid alles. Minu günekoloog ütles, et kui rasedaks soovin jääda lõpetagu ma tbl-de võtmine ja kui aasta jooksul ei õnnestu rasestuda tehakse uued uuringud.

Kas mul on üldse võimalik praegu rasedaks jääda, kui vaatamata ravile pole tsüstid väiksemaks muutunud?

Tihti on mul mõlemas munasarjas ka torkiv valu. Kas PCOS võib põhjustada seda valu?

Ja kui on PCOS kas siis võib kahtlustada ka, et on endometrioosi?

Üks küsimus veel. Miks PCOS naistel soovitatakse sünnitada enne 30-dat eluaastat?

Teid ette tänades ja ilusat kevadet soovides

Liis (26) Harjumaalt

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere,Liis! Kui Te ei ole senini medikamentoossele ravile allunud,on alternatiivseks meetodiks munasarjade "drillimine"e.tsüstide läbitorkamine laparoskoopia teel.Mõlemal juhul vähendatakse mehhaaniliselt androgeene produtseerivate folliikulite hulka ja seeläbi väheneb androgeenide hulk veres.PCOS võib tõepoolest põhjustada valu alakõhus,sest munasarjad on ju mahult tunduvalt suuremad. Ei ole välistatud,et mõnel patsiendil võib esineda koos PCOS ga ka endometrioos,aga siin on kliiniline pilt pisut teistsugune.Naistel soovitatakse sünnitada varem seetõttu,et PCOS ravi võib kesta kaunis kaua,enne kui positiivse tulemuse saame.