Raseduse peetumine ning uuesti rasestumine 16.05.22 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere, olen 32 aastane 3 lapse ema . Viimane laps sündis detsembris 2020 sünnitus oli kiire ning komplikatsioonideta . Soovime mehega veel ühte last ning õnnestus rasestuda oktoobris 2021 .käisin ämmaemanda juures aga kuna loode oli väiksem kui oleks pidand olema siis kutsuti mind 2 nädala pärast tagasi kontrolli . Läksin siis tagasi ja seal öeldi et rasedus on peetund 6+4nädalal tegelikult oleks pidanud rasedust olema juba 9nädalat. Sain tabletid et emakas puhastuks ära . Järelkontrolli minnes selgus et ikkagi mingisugune tükk on sisse jäänud ,arst pakkus välja et kas teeme kirurgilise puhastuse või ootame järgmise menstruatsiooni ära ,võibolla tuleb tükk ise välja ,valisin ootamise . Kui päevad olid ära läksib uuesti kontrolli ja ikka oli tükk sees palusin oodata veel ühed päevad ära,ehk ikka tuleb tükk ise välja ei tahtnud ülde kirurgilist sekkumist . Peale päevi kontrollis selgus et see tükk ongi väljund ,arst ütles ,et emakas on veel imepisike tükk mis ei pidanud segama ning uskus et tuleb ka see välja . Peale seda mul hakkas mul menstrutsioon ,see oli märtsis ja peale päevi ma ka jäin uuesti rasedaks . Läksin ämmaemanda kontrolli 4 mail ja ultrahelis oli näha et loode vastab 6+4nädale kuigi päevade järgi oleks pidand olema 7+2. Ämmaemand ütles ka seda et talle tundub nagu oleks olnud seal 2 loodet aga üks on püsima jäänud et siis võibki loode väiksem olla ,pani mulle uue aja 18 mai kontrollida üle ja vaadata kas loode ilusti kasvand . Kahjuks sinna kontrolli ma ei jõudnud 10mail hakkas mul verejooks ja läksin vastuvõtutuppa kus öeldi et jälle on rasedus peetund 6+4 nädalal ja oligi kaksikrasedus ,nad olid ühemunaraku kaksikud arsti jutu järgi . Sain jälle tabletid et emakas tühjeneks . Minu küsimus on selline et kui suur on võimalus ,et järgmine rasedus ei peetuks ja kui kaua ma peaks ootama kui võiksin jälle proovida rasestuda . Kas peaks tegema mingid analüüsid miks 2 järjestikku rasedust peetus kas üldse on võimalik mingeid analüüse siis teha ? Ja kui ma jään uuesti rasedaks siis kas ja mida ma saaksin ise teha et rasedus jääks püsima ?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Raseduse varajase peetumise põhjuseks on kõige sagedamini embrüo geneetiline häire. Ühemunaraku kaksikraseduste puhul on risk võimalikuks raseduse katkemiseks geneetilise rikke tõttu veelgi suurem. Enamikel juhtudest on tegemist niiöelda juhusliku geneetilise häirega embrüo väga varajases arenguetapis ja suure tõenäosusega see ei kordu. Tõenäosus, et järgmine rasedus areneb normaalselt, on väga suur, sest Teil on olnud normaalne rasedus ja sünnitus. Võimalike faktorite osas, mis võiksid olla korduvate raseduste peetumiste taga, teevad uuringuid ja põhjalikke teste geneetikud. Geneetiku konsultatsioonile suunamise otsustab Teie arst. Järgmist rasedust soovitan planeerida 3 kuu pärast ja kuni selle ajani jätkata foolhappe kasutamist.
Heade soovidega,
dr.Katrin Seidelberg