Menstruatsiooni ära jäämine 29.03.22 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere mure selline. Olen 19 aastane neiu ja menstruatsioon on 16 päeva hiljaks jäänud ja rasedustest oli negatiivne. Oskate oelda ehk mis voib selle põhjustada?

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Tegemist on tsüklihäirega, millel võib olla palju erinevaid põhjuseid. Suurem koormus (füüsiline, psüühiline), pinge, stress, viirushaigused, kehakaalu muutused, kliimavahetus jms. Erinevad faktorid, mis võivad mõjutada hormonaalset tasakaalu, võivad olla kestnud pikemat aega või osadel juhtudel ka lühiaegselt. Näiteks kiire järsk kaalumuutus, äge viirusinfektsioon, reisimine täiesti teise kliimasse võivad põhjustada tsüklihäiret kiiresti. Pikem krooniline stress, kehakaalu muutus, suurem pikemaaegsem koormus põhjustavad tsüklihäireid pikema aja jooksul. Kui teil menstruatsioon kuu aja jooksul ei alga, siis on soovitav minna kontrolli. Kui päevad algavad, siis vaadake, kuidas tuleb järgmine tsükkel. Kui tsüklihäired korduvad, siis on samuti soovitav kontrolli minna.