Pruun veri 23.03.22 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Minu mure seisneb selles, et menstruatsioonid on minu jaoks pikad ja rasked. Muret teeb pruun veri, helepruun, aga vahel ka tunedam just enne päris menstruatsiooni. Sel korral näiteks on nii, et laupäeval määris pruunilt, pühap ei olnud midagi ja esmaspäevast tänaseni määrib pruunilt veel, näeb välja nagu šokolaadipruun ja tükkidega kohati. Kõhuvalu on ka enam vähem sama, mis päevade ajal. Homme ilmselt hakkab õige menstruatsioon punase verega ja nö “õiged” päevad, mis omakorda kestavad 7 päeva. Koos pruuni määrimisega kõik kokku kestab umbes kaks nädalat. Tsüklipikkus ise on normaalne ja üldiselt regulaarne. Kas peaksin muret tundma? Arsti juures olen varem käinud, hormoonide vereproovid olid korras, ühe korra leiti kollaskehatsüst, mis järgmiseks visiidiks oli ära kadunud. Eelmisel aastal pap testis olid kerged (ascus) muutused ja paluti maikuus tagasi tulla. Üldiselt on korras olnud naistearsti juures, aga mul on tunne, et kõik siiski pole hästi.

Hormoonpreparaate ja mingeid ravimeid ei tarbi. Tahame suvel partneriga last planeerima hakata, kas selline asi võib kuidagi seda takistada? Ovulatsioonitestis ovulatsiooni näitavad.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Pikka menstruatsioonieelset määrimist võib põhjustada emaka polüüp, müoom, endometrioos, munasarja tsüst, hormonaalsed muutused (kollaskeha puudulikkus). Kõigepealt on vajalik ultraheli uuring naistearsti juures ja seda tsükli alguses, vahetult peale menstruatsiooni.