Menstruatsioon jäi vahele 09.12.21 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Olen 20 aastane. Eelmisel kuul jäi mul menstruatsioon ära. Käisin naistearsti juures tema ütles, et see on normaalne et jääb vahel 1 kuu vahele. Kasutan ka pille juba 2 aastat. Arst soovitas mul pille muuta ja kirjutas uued. Ütles et alustaksin siis kui menstruatsioon algab sel kuul. Tean, et mul on menstruatsiooni alguseni veel aega see kuu, aga ikkagi sooviksin teada, et kas peaksin võtma duphastoni või siis mingeid vitamiine et hormoonid tasakaalu saada? Kas pille võin ikka võtta edasi kui duphaloni kasutama hakkaksin või kas on ka olemas mingid toiduained, mille tarbimine aitaks hormoonide toimimisele kaasa?

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Saan aru, et teil on päevad vahele jäänud pillide võtmise foonil. Pillidega võib vahel emaka limaskest muutuda nii õhukeseks, et veritsust ei pruugi oletatava menstruatsiooni ajal olla ja see on normaalne. Kui olete kindel, et võtate pille regulaarselt, järgite sekeemi, ei unusta, siis ei pea pille vahetama. Kui see teid häirib, et veritsust ei ole, siis saab pille vahetada ja eelkõige tõsta östrogeeni doosi ( 20mcg asemel 30mcg). Pillide foonil päevade puudumine ei näita teie hormonaalseid häireid.
Kui te ei ole pille võtnud ja tsüklihäire tekkis ilma pillideta, siis on soovitav kuu vaadata, kas menstruatsioon algab. Kui tsükkel ILMA pillideta on väga ebaregulaarne, siis on soovitav teha hormoonidega seotud analüüsid ja otsustada edasise ravi suhtes. Ravi sõltub teie raseduse plaanidest.
Teie enda hormonaalset tasakaalu toetab tasakaalustatud mitmekülgne toitumine, piisav puhkus, mõõdukas füüsiline aktiivsus, mitte suitsetamine. Eriti sobivad kvaliteetsed taimsed õlid, pähklid, seemned, avokaado.