rasestumisvastaste tabletide esmakordne kasutuselevõtt 10.10.21 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 16-aastane neiu ning olen hiljuti mõelnud rasestumisvastaste tablettide kasutamisele, kuid tunnen, et mul pole piisavalt infot.
Kas sellises eas on see hea mõte hakata neid tarbima või pigem mitte? Mis võivad olla kõrvalmõjud? Millised valikud mul on ja kuidas ma tean, millised tabletid just mulle sobivad? Kuidas neid täpsemalt võtma peaks?
Olen ise natuke internetist uurinud, kuid ei tea, kas kogu leitud informatsioon ka õige on ja tundsin vajadust täpsemalt uurida.

Ette tänades

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Pillid on sageli esimeseks rasestumisvastaseks vahendiks ja seda eelistatakse ilmselt just kasutuse lihtsuse pärast ja seetõttu, et igal hetkel on võimalik nende võtmine lõpetada, kui puudub vajadus või kui tekivad kõrvaltoimed. Hormonaalsete rasestumisvastaste vahendite valik on lai ( pillid, minipillid, tuperõngas, plaaster, implantaat jm.). Millist vahendit valida, kas ja millised pillid võiks sulle kõige paremini sobida- see kõik selgub vastuvõtu käigus, kui arst on saanud selgitada vahendite plussid-miinused ja saanud ka rohkem infot sinu enda tervisliku seisundi ja vahendite eelistuste kohta. Tavapäraselt alustatakse madaladoosiliste pillidega. Tänu madalale hormoonisisaldusele on nende pillide kõrvaltoimete risk väga väike. Sagedasemaks kõrvaltoimeks on esimese paari kuu jooksul esinev ebakorrapärane määrimine. Pilllide positiivseks efektiks on see, et tsükkel on alati korrapärane, menstruatsioon on vähese vereeritusega ja valutu. Kui on soov alustada pillide või mõne muu rasestumisvastase vahendi kasutamist, soovitan pöörduda Noorte nõustamiskeskusesse.
Heade soovidega,
dr.Katrin Seidelberg