Pap test ja hpv kõrge riski rna 08.06.21 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere, käisin hiljuti emakakaelavähi sõeluuringul, ning sain nüüd vastuse, mida ei oska otseselt lahti tõlgendada.

Materjal võetud emakakaelast. Proov on adekvaatne. Endotservikaal ja transformatsiooni tsooni komponent ei ole haaratud.Lameepiteeli peamiselt vahekihi rakud.Atüüpilised lameepiteeli rakud.39035006 ((ASC-US) Kindlaksmääramata tähendusega atüüpilised lameepiteeli rakud).

Sealjuures eraldi välja toodud HPV 16, 18, 45 negatiivsed, kuid samas märgitud positiivseks HPV kõrge riski (16,18,31,33,35,39,45,51,52,56,58,59,66,68) RNA. Kuidas seda mõista ning kuidas edasi tegutseda? Ravisoovitusena oli küll kirjas, et aasta pärast peaks kontrollima uuesti, kuid kas oleks mõistlik teha lisauuringuid, näiteks kolposkoopia või suure riskiga HPV-alatüüpide määramine?

Aitäh

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 29-aastane

Tegemist on EKVähi sõeluuringuga, mis Eestis nüüd uutel alustel HPV/NAT ja uued vanusevahemikud 30-65a.
1) (madala astme) patoloogia: Atüüpilised lameepiteeli rakud.39035006 ((ASC-US) Kindlaksmääramata tähendusega atüüpilised lameepiteeli rakud)
2) kõige ohtlikumad HPV kõrge riski viirused, mis põhjustavad emaka kaela vähki korras: HPV 16, 18, 45 negatiivsed
3) mõni siiski positiivne HPV kõrge riski (16,18,31,33,35,39,45,51,52,56,58,59,66,68) RNA
Sellist tulemust tuleb uue Eesti Naistearstide Seltsi https://www.ens.ee/ravijuhendid/gynekoloogia
EMAKAKAELA, TUPE JA VULVA VÄHIEELSETE MUUTUSTE DIAGNOOSIMINE,
JÄLGIMINE JA RAVI, HPV-VASTASE VAKTSINEERIMISE SOOVITUSED
korrata ühe aasta pärast.
Hetkel ei ole vajalik ei kolposkoopia ega ka HPV lisauuringud.
Küll aga peavad olema välistatud STLI sugulisel teel levivad infektsioonid, emaka kaela põletikud, tupepõletikud jms.
Kindlasti tuleb kohe alustada HPV vaktsineerimist:
http://www.esid.ee/cms/tl_files/failid/failid/HPV%20ohutus%202018.pdf
HPV vaktsiin kaitseb reaalselt 9 kõige ohtlikuma nn vähiviiruse eest. AK tekivad 1 kuu peale viimast HPV vaktsiini. Tegutsege, vaktsineerige! Ärge suitsetage, kasutage kondoomi.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee 24/7