Rinnas muna 15.02.21 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Detsembri lõpus tehtud kogukeha kompuuter kuid eelmisel nädalal rinnakabinetis käies, avastati nibu kõrval hernetera suurune muna. Kas rinnavähk võib tekkida nii kiiresti või mis see veel olla võiks?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 40-aastane

Suure tõenäosusega ei ole see rinnavähk, aga lisauuringud tuleb teha. Enim esineb healoomulisi tsüstikesi.
Kuid informatsiooni on vähe: kas olete sünnitanud, kui kaua olete rinnaga toitnud? Kas tarvitate rasedusvastaseid preparaate? Kui kaua?
Rinnaga toitmine on "rinnavähi vastane tegevus" lihtsalt väljendades.
Vahel jäävad armistumised ja liited peale piimapaisu, eriti peale mädast rinnapõletikku. Ka traumad jätavad jälje.
Kui "nibu kõrval hernetera suurune muna" on sile, liikuv, ei suurene, siis ei ole ta ohtlik.
Olge nõus täpsustavate uuringutega ja 40-aastaselt võiks ka baasmammograafia teha, rindade ultraheliuuring vajalik niikuinii.
Kirjutage üles menstruatsioonide 1. päevad, juhul kui ei tarvita rasedusvastaseid preparaate, parim aeg noortel rinnauuringuteks on m tsükli 5.-15. päev. Kui tarvitate antibeebipille, EVRA plaastreid, NuvaRingi, siis 7-l toimevabal päeval.
Vaktsineerige end emaka kaela vähi HPV vastu:
http://www.esid.ee/cms/tl_files/failid/failid/HPV%20ohutus%202018.pdf
Papilloomiviiruse (HPV) vaktsiinid on ohutud

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee 24/7