Hormoonid 09.10.20 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere
Nimelt selline mure,et peale sünnitust 5 aastat tagasi sain antidepressandid kuna tekkis väidetavalt sünnitusjärge depressioon ning nüüd tagantjärgi vaadates tundub,et see oli pigem hormoon, mis mõjutas mu vaimset seisundit (sümptomid olid püsiv ärevus ja paanikahood ning kuumalained), mainin ka ära,et raseduse tuvastamine osutus samuti raskeks kuna vereproov näitas alles 2. kuul,et on rasedus kuigi käisin eelneval 3l korral testimas, samuti ei näinud testriba lõpuni välja rasedust. Jätsin mingil hetkel rohud ära ning tekkisid uuesti samad sümptomid kuid lisandus rinna valulikkus mida ma ilmselt imetades eelnevalt ei olnud tundnud. Käisin arsti vastuvõtul ning ultrahelis selgus,et tegemist oli hormooni muutusega ning emakale oli tekkinud limaskesta paksendi. Sain raviks 2 nädalat duphastoni ning elu oli kohe värvilisemates toonides ja uni oli meeletult hea ja olemine muidugi samuti seega ei olnud ärevust ega muid depressiivseid mõtteid/sümptomeid. Kõik oligi peale ravikuuri hästi kuniks võtsin SOS pilli erandkorras ning olemine hakkas taas allamäge minema, jäid ära menstruatsioonid kaheks kuuks ning tekkisid ka tuju kõikumised, emotsionaalselt tundsin end rohkem kurnatuna, olin närvilisem jne, ühesõnaga tekkisid ka ärevushäired ja depressiooni sümptomid kaasaarvatud südame puperdamine ning trennis käimine muutus võimatuks. Nüüd algas menstruatsioon 27 september ja saan hakata 12ndal võtma taas duphastoni kuid mõtlesin,et küsin eelnevalt Teie arvamust olukorra kohta,et kas tõesti võib selline hormoone tasakaalutus tekitada ajukeemias selliseid muutusi või tõesti pean pöörduma psühhiaatrile ja saama antidepressante, soovin ju ometi lähiajal perelisa? Ma ei tunne,et mul oleks elus millegi pärast muretseda, mul on tubli paari aastane laps ning kodus on meil kõik ideaalses korras, ma tunnen pigem süüd,et olen ise hetkel täiesti kurnatud ja ei ole võimeline kõikidest ettevõtmistest osa võtma, ometi olen noor naisterahvas ning üdini positiivne ja aktiivne kuid selline asi elus on saanud suureks takistuseks.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Naissuguhormoonid ja nende taseme tsüklilised kõikumised mõjutavad naise enesetunnet ja võivad põhjustada väga eirinevaid kaebusi, sealhulgas meeleolu kõikumisi, ärevust, depressiivsust, rindade hellust, isu muutusi, libiido langust jne. Soovitan Teil esialgu kasutada loodusravi preparaate kuningakepiõli ja mungapipart, mis aitavad tasakaalustada naissuguhormoone ja tänu sellele mõjuvad positiivselt meeleolule ja teistele tsükliga seotud vaevustele. Samuti jätkake tsükli 2. faasis Duphastoni võtmist. Kui 3-kuulise ravi järel peaksid kaebused püsima, siis pöörduge uuesti arsti poole.