Kas on tegemist põletikuga? 06.04.20 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Mure on selles, et umbes nädal on kokku kestnud nagu häbemeluu valu, (ilmselt häbememokkade valu?) Algas mõned päevad pärast viimast menstruatsiooni (päevad olid tavalised)
Lähemalt uurides oleks nagu välistel suurtel häbememokkadel veresoone turse vms.., väliselt midagi suurelt paistes ei ole, pigem katsudes on mokkades tunda mügarike, tunduks, et see kokku valutabki. Punane kuskilt ei ole, ei sügele ja pissida pole ka valus, kõhuvalu puudub.

Samuti kubeme lümfid on mul juba mõnda aega väheke tunda olnud ja neid jälginud. Tupes on selline valge lima - ei lõhna halvasti, vb väheke hapukam lõhn, paberile jääb läbipaistmatu.
Vahekord on alates sellest probleemist hell või vähesel määral veidike valulik aga talutav. (Partner on sama ja kindel)

Selle aasta Veebruaris tehti ka Ultraheliuuring, läbivaatus - see oli korras (proove seekord ei teinud - (viimati 1a tagasi ja olid korras), käisin pillide pärast vastuvõtul, kasutan Daylette pille u. 1a - Vastuvõtul oli mul oli vähene soorivoolus, ravi ei määratud ja kaebusi selle kohta polnud. Vaadati ka lümfisõlmi mida kaebasin, pidin jälgima - kuid ilmselt nüüd lõigi probleem välja.

Mis see olla võiks ja kuidas edasi saaksin end aidata - päris ebameeldiv ja murettekitav :( ? Mainin, et viibin pikemat aega veel Soomes ja arstile kahjuks ei saa minna, pole ka kindlat naistearsti - asendusarstid olnud.
Ehk on mingeid käsimüügiravimeid, või kuidas retsepti vajadusel saaksin retsepti?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Suure tõenäosusega on tegemist bartholiniidiga- see on põletikuline protsess Bartholini näärmes. Põhjuseks võivad olla erinevad bakterid ( Escherichia coli, strafülokokid, streptokokid, anaeroobsed bakterid jt) või ka sugulisel teel levivad infektsioonid. Batholiniidi kulg võib olla erinev. Võimalik on põletikukolde iseeneslik taandumine. Kergematel juhtudel saab abi antibakteriaalsest ravist . Kui tekib Batholini näärmes abstsess ( valulik "muna" suure häbememoka alumises kolmandikus, kaasuvana võib olla kubeme lümfisõlmede suurenemine ja palavik), siis on vajalik pöörduda kliiniku erakorralisse vastuvõttu abstsessi kirurgiliseks avamiseks. Praeguses eriolukorras, kus eriarstide plaanilisi vastuvõtte ei toimu, on kõige mõistlikum ilmselt telefoni teel oma perearstiga konsulteerida, kuidas on võimalik Soomes vastuvõtule pöörduda. Perearst saab vajadusle teha digiretsepti antibiootikumidega raviks. Abstsessi korral peab aga pöörduma haigla erakorralisse vastuvõttu.