Rasedusaegne aneemia 01.01.20 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

ANEEMIA raseduse ajal.
Tere ja head uut alanud aastat!

Minul on diagnoositud rasedusaegne aneemia 13.n (Hb 105). 5 nädalat sai võetud 200mg Ferrumlek tbl. Tulemus sama (Hb 102). Ä/E vahetas ravimit ja määras Retafer 200mg/päevas. Selle kolmanda tbl võtmise järgselt sain tugevad mao ja söögitoru valud 18 tunniks (oli ka palavik 38,5). Kaasnesid lausa valud jäsemetes. Ei aidanud Omeprasoolgi (vähemalt mitte 5h jooksul). Samuti esines samal ajal ka kerget kõhukinnisust. Paar päeva tegin rauapreparaatidest pausi - olukord normaliseerus. Vahetasin ravimit kõhusõbraliku Tothema siirupi vastu (kõrvaltoimete hirmus esialgu 100mg päevas). Umbes 7.ndal päeval tekkis taas raske tunne maos, kõhuvalu ning lopuks päädis oksendamisega. Eilne uus analüüs näitas Hb 99 (Hetkel siis rasedust 22n ja 3p). Hematokrit 32,7.

Ehk oskate mind nõustada - mida peaksin veel proovima? Olen mures ning sooviksin kuidagi olukorra paranemisele kaasa aidata.
Ä/E järgmine visiit alles 2,5 nädala pärast.

Lisan ka, et olen kõigesööja. Raseduse esimesed 3 kuud võtsin ka kompleksvitamiine, mis sisaldasid erinevaid B grupi vitamiine ja Mg. Esimene laps on 2-aastane ning tema ootuse ajal oli hemoglobiin korras.

Tänan ette!

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere ja head uut aastat!
Aneemia raseduse ajal on tõesti sage probleem. Paljud raua preparate ärritavad soole limaskesta ja võivad põhjustada erinevaid kaebusi( iiveldus, oksendamine, kõhuvalu, kõrvetised, kõhukinnisus või- lahtisus). Soovitan hakata kasutama rauda sisaldavat toidulisandit Tecnofer, 1 lahustuv tablett päevas. Tecnofer on täiesti uut tüüpi raua-preparaat, mis ei põhjusta seedetrakti häireid ja sobib kasutamiseks kõigile. Selle preparaadi imendumisel ei ole seost toitumisega, ta sobib kasutamiseks koos kõikide toitudega. On sobiv ka nendele, kellel on kas gluteeni- või laktoositalumatus. Lisaks sellele peab peab jälgima, et menüüs oleksid rauarikkaid toiduaineid:: tatar, läätsed, oad, bataat, veiseliha jne. Rauda on palju mandlites, pähklites, kuivataud aprikoosides, rosinates, granaatõunamahlas.