Lühike menstruatsioon ja pikk määrimine enne seda 16.12.19 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 28a naine, kellel soov rasestuda.

Pöördusin arsti poole 2019 oktoobris järgmise probleemiga - määrimine enne menstruatsiooni algust. Tegu on pigem õrna veritsusega (wc-s käies võin vahel näha, kuidas helepunaselt "tilgub", määrimine on pigem heledam punane).

Määrimine/õrn veritsus algab enamasti tsükli 18.-20. päeval ning kestab siis päevade alguseni (vahel on mõnel päeval vähem, teisel rohkem või jääb mõni üldse vahele, kuid valdavalat ikkagi järjest).

Päevade alguseks loen esimest vererohket päeva, seda arvestades kestab tsükkel enamasti 25-28 päeva, menstruatsioon oli varasemalt veidi pikem, viimasel ajal on kestnud 2p vererohkemalt ning siis edasi veel mõned päevad määrimist. Üldiselt ei ole menstruatsioon liiga vererohke, kuid varasem olen olnud hädas väga valuliku menstruatsiooniga.

Leiti bakteriaalne vaginoos (sain ravi), HPV35 (kaasuvaks haiguseks oli digiloos märgitud alaäge ja krooniline vaginiit e tupepõletik, kuid sellele arst minu tähelepanu ei pööranud), pap test korras (vastus NILM).

Saadeti edasi kolposkoopilisele uuringule (põhjendus: HPV kandlus+ visuaalne pilt). Peale uuringut sain vastuse, et kõik on korras. Selle uuringu vastustest tekitas mul küsimusi digiloos märgitud krooniline aktiivne tservitsiit, kuid öeldi, et seda kuidagi ravima ei pea ja muretsemiseks pole põhjust.

Hoolimata sellest on mul tunne, et võib olla ei ole nii pikk määrimine päris normaalne. Samuti kardan, et äkki võib see takistada rasestumist. Kas peaksin kuhugi pöörduma? Kui mitte, siis kas saan tervist/rasestumist kuidagi toetada?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 28-aastane

Unustasite kirjutada, kas kunagi on rasedusi olnud? Sellise kirjelduse puhul oleks vajalik teada KMI. Kui pikk olete ja kui palju kaalute hommikul tühja kõhu, tühja soole ja -põiega? Reeglina on sarnased kaebused alakaalulistel täiskasvanutel, kelle kaal on hommikul alla 50kg.
Vähene veritsus on seotud alakaalu, madalate hormoonide tasemega jms. Ka BV.
Valulikud menstruatsioonid on seotud endometrioosiga, PMS sündroomiga jms.
Kui on:" (põhjendus: HPV kandlus+ visuaalne pilt). ", siis on küsimus, kas olete HPV vaktsineeritud? Kui ei, siis tuleb seda koheselt alustada. Akadeemiline info:
http://www.esid.ee/cms/tl_files/failid/failid/HPV%20ohutus%202018.pdf
Papilloomiviiruse (HPV) vaktsiinid on ohutud
Emakakaela vähk on vaktsiinvälditav ja varakult avastatav, hea, et kolposkoopia on teostatud.

Minu eriline tähelepanu on viljatu paarisuhte uuringud. Broneerige aeg veebiregistratuur.ee kaudu, arukas oleks alustada uuringuid kui ka HPV vaktsineerimist.
Ise saate hoida kehakaalu ja KMI normis, mitte suitsetada, tarvitada vitamiine N.A.I.N.E. ja Inofolic pulbreid, määrata ovulatsioone apteegi ovulatsioonitestidega või uuema viljakusmonitor.ee-ga, vaktsineerida.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee