Pikk tsükkel 13.10.19 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

4kuud tagasi lõpetasin imetamise ja eemaldasin spiraali, tsükkel siiamaani pikk, eelmine oli 39 päeva ja üleeelmine veel pikem, googeldades leidub, et sellise probleemiga on tsükkel ilmselt anovulatoorne, see kuu hakkasin tegema ovulatsiooniteste, tsükli 12ndal päeval, 14ndal päeval sain üsna arvestatava teise triibu ka testile, kuid oli siiski heledam kui kontrolljoon, arvasin, et ehk toimus ovulatsioon ära, kuid tegin teste igaksjuhuks edasi, tsükkli 20ndal päeval hakkas pidev torkimine paremas munasarjas, 23ndal päeval hakkas tulema selgelt viljakat voolust, 24ndal tsükkli päeval sain kontrolltriibust tunduvalt tugevama testtriibuga ovulatsioonitesti.
Sooviksin teada, kas positiivne ovulatsioonitest siis tähendab, et minu puhul toimib ka pikema tsükli puhul ovulatsioon, või läheb ovulatsioonitest ka ilma ovulatsioonita positiivseks?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!

Tavapärane normaalne menstruatsioonitsükkel on 21-35 päeva. Peale imetamist taastub tsükkel hiljemalt 6 kuu jooksul. Kui enne rasestumist oli tsükkel pikk, siis sellist tüüpi tsükkel jääb püsima suure tõenäosusega ka peale imetamise lõpetamist. See, kui tsükkel on pikk, ei tähenda, et ovulatsiooni ei toimu, kuid kindlasti on suurem tõenäosus anovulatoorseteks tsükliteks. Kui ovulatsioonitest on positiivne, siis näitab see, et ovulatsioon toimub. Ovulatsiooni aeg on 2 nädalat enne menstruatsiooni, seega näiteks 28 päevase tsükli korral on eeldatava ovulatsiooni aeg 14. ( 12.-16.) tsükli päeval ja 39 päevase tsükli korral 25. (23.-27.) tsükli päeval.