Pruunikas määrimine peale päevi 18.09.19 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Olen vahekorras olnud alates august 2018 (esimene kord) ning sellest ajast saadik kasutanud vahekorra ajal alati kondoomi. Juunis andis naistearst kontrolli minnes nõu, et kasutada tuperõngast. Läbivaatust ei pidanud tol hetkel oluliseks. Kasutasin 1 kuu, oli 1 kuu paus kuna poisssõber oli reisil ning nüüd panin teist korda. Peale päevi on teist päeva hästi kerge pruunikas määrimine, muid otseseid kaebusi ei ole.
Päevad hakkavad alati tugeva kõhuvaluga aga see on ainult esimesel päeval. Hg on 114, tingituna natukene vererohketest päevadest ja vegan-toidust.

Tehti ultraheli 2018 jaanuaris, kuna päevad olid stressi ja suure treeningkoormusega ära jäänud, emaka limaskest oli liiga õhukene. Aga tulid tagasi ja sellega okei :)

Kas peaksin muret tundma pruunika määrimise pärast peale päevi? Või põhjustab seda tuperõnga kasutamine? Arstile sain aja alles 2 nädala pärast aga natukene kardan, et äkki on midagi viga.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 19-aastane

Raviarstil on õigus, vererohkete menstruatsioonide raviks neile, kes soovivad rasedusest hoiduda, on valikmeetod KHK kombineeritud hormonaalne kontratseptsioon: erinevad antibeebipillid, EVRA plaastrid, NuvaRing. Kõikide nendega võib olla määrimist esimestel kuudel, juhul kui sugulisel teel infektsioonid on välistatud. Aga nendega väheneb menstruatsioonivalu ja vererohkus.
NuvaRing tuleb paigaldada tuppe menstruatsiooni 1. päeval 21ks päevaks, siis väljutada 7ks päevaks, skeem on alati 21+7. Kalendrisse märkige 7-NuvaRingi vaba päeva ja nimetage see igale arstile, kuhu pöördute.
Kurb, et nii noorena hukutate oma organismi ja tervist piiratud toitmumisega, vegan-toiduga...soovitame sünnitada 3 last ja siis tehke, mis tahate oma tervisega, aga elu näitab, et küpsemana ja vastutust kandva inimesena siis enam ei soovita oma tervist (ja elu) ohtu seada.
Miks on suur treeningkoormus? Vastab tõele, suguhormoonide tootmiseks kolesteroolist on vaja energiat, alakaal on üks viljatuse põhjustest. Tutvuge leheküljega ambromed.ee alakaalu suhtes.
Muret peab tundma mitteratsionaalse toitumise ja alakaalu suhtes, sest need alandavad immuunsust ja vastupanu tõsistele haigustele. Vaktsineerige end HPV kõrgete riskide emaka kaela vähki põhjustavate tüvede vastu:
http://www.esid.ee/cms/tl_files/failid/failid/HPV%20ohutus%202018.pdf
Papilloomiviiruse (HPV) vaktsiinid on ohutud

Tugevat tervist soovides,
G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee