väike hematoom 03.07.19 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Lp. Dr. Litter

olen 30 aastane, 2 rasedust- 2 last, viimane 1.5a tagasi. Hpv test korras (1k tagasi), olen ka hpv vastu vaktsineeritud. Tsükkel regulaarne ning gün.probleeme kunagi esinenud ei ole.

9 kuud tagasi panin tähele, et peale rattasõitu oli labia minora ülemisse otsa välimisse külge tekkinud (sinnapiirkonda, kust algab labia majora) piklik verevalum. 2 nädala möödudes oli see läinud väiksemaks kuid mitte kadunud, näitasin seda nahaarstile, kes dermaskoobiga vaadates ütles, et näeb ainult armkudet ja selle all/sees verevalumit. Ütles, et midagi halvaloomulist tema ei näe, kuid suunas naistearsti juurde. Kuna nädala pärast oli see verevalum kadunud, siis too hetk ma sinna ei läinud. Verevalumi kadudes oli armkude alles (1.5-2mm paksune, 7mm pikkune umbes). Nahavärvi, kuid natuke kõrgem, sõrme all tuntav. Kuna verevalum kippus paar korda tagasi tulema peale mingit kergemat traumat (rattasõit, pükste hõõrmune vms) siis 6k hiljem näitasin seda ka naistearstile. Tema võttis tsütoloogilise uuringu ja hpv testi. Mõlemad olid korras. Tema tugines nahaarsti arvamusele, et tegemist on armkoega, ise silmaga ta vist 100% kindel polnud, kuna lasi eelpoolmainitud lisauuringud teha. Niisiis, tehtud analüüside kohaselt peaks kõik korras olema, kuid sinna armkoe alla/sisse tekib verevalum ikkagi aeg ajalt. Paari-kolme nädalaga ta küll ise imendub. Miks ta niimoodi tekib ja mida selleks ette võtta, et ta ei tekiks, ma ikkagi ei tea. Kas asi võib olla delikaatses ja suure verevarustusega piirkonnas? Või selles et armkude on enda sisse veresooned kasvatanud, mis trauma tõttu kergesti katki lähevad, nagu pakkus nahaarst? Kas ma võin enda jaoks välistada, et tegemist on millegi halvaloomulisega? Ise arvan, et armkude võis tekkida 2.sünnituse käigus, kuid enne verevalumi teket ma sellele tähelepanu ei osanud pöörata. Peale mure, et see midagi halba siiski on, see arm (ja aeg ajalt tekkiv verevalum), mulle ei põhjusta.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 32-aastane

Olen teie arutluskäiguga nõus, kõik loetletud variandid on võimalikud. Olete tubli, et olete HPV vaktsineeritud.
Loen kirjast, et "Peale mure, et see midagi halba siiski on, see arm (ja aeg ajalt tekkiv verevalum), mulle ei põhjusta."
Arvan, et põhjust vulva vähi pärast muretsemiseks ei ole. Kogemustele toetudes tean, et seda esineb väga-väga harva ja vanematel, reeglina üle 80-aastastel naistel. Teiseks, vulva piirkonna muutused on ju visuaalselt-silmaga jälgitavad ehk siis kergemini avastatavad.
On selge, et peale sünnitusi naise anatoomia muutub. " Ise arvan, et armkude võis tekkida 2. sünnituse käigus, kuid enne verevalumi teket ma sellele tähelepanu ei osanud pöörata."
Pahaloomulisuse võib välistada, sest "Paari-kolme nädalaga ta küll ise imendub."

Soovitus on mitte keskenduda piirkonnale, mida on nüüd piisavalt spetsialistide poolt uuritud, ei tekiks düsmorfofoobiat. Külastage naistearsti iga 2,5 a järel, iga 5a järel on PAP sõeluuringud. Kuna olete HPV vaktsineeritud ja HPV negatiivne, siis PAP testid on kehtivad 5 aastat.
Ärge liigselt muretsege, nautige suve ja oma lapsi, oma perekonda.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee