Pillidega alustamine 27.12.18 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Alustasin eelmisel nädalal pärast aasta pikkust vahet uute pillidega (Jeanine nimelised) menstruatsiooni esimesel päeval. Teisel päeval kadus veritsus täiesti, kolmandal päeval tuli tagasi ja on jätkunud tänaseni (7. päev) väga valulikult (tuim valu alakõhus suurem osa päevast) ja suhteliselt vererohkelt. Varasemalt on menstruatsioon kestnud 5-6 päeva ja läinud järjest kergemaks, kuid praegu on valu ja veritsus iga päev nii tugevad nagu varem ainult paaril esimesel päeval on olnud. Kas see on normaalne?
Varem olen võtnud pille nimega Lindynette 20 ja enne seda Yasminellet. Nendega sellist probleemi võtmise alguses ei olnud. Päevad olid esimesel korral tavalised ja edaspidi kergemad ja lühemad. Otsustasin nende võtmise lõpetada tol hetkel probleemiks olnud suure emotsionaalsuse tõttu. Tean, et praegused pillid on veidi suurema östrogeenisisaldusega. Arst pakkus neid, kuna olen veidi hädas ka aknega ja ravin seda hetkel välispidiste ravimitega. Samas mäletan, et akne sai kontrolli alla ka nõrgemate pillidega ja tuli tagasi, kui võtmise lõpetasin. Kas sel juhul oleks parem võtta siiski madalama östrogeeni sisaldusega pille?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 24-aastane

Teie arutlus on õige, akadeemilises raviprotsessis kasutatakse madalaimat toimivat annust.
Kuid iga valusündroomi ja veritsuse puhul peavad olema välistatud STLI sugulisel teel levivad infektsioonid ja rasedus, ka emakaväline jm patoloogiline rasedus.
KOK kombineeritud oraalne kontratseptsioon Lindynette 20 on madaladoosilised ja populaarsed antibeebipillid oma väheste kõrvaltoimete tõttu. Akne näidustusega on antibeebipillid Sibylla Plus, aga need on kõrgema östrogeeni sisaldusega.
Hetkel oleks arukas jätkata samade pillidega skeemi 21+7 järgi, kalendrisse märkida 7-pillivaba päeva ja nimetada need igale arstile kuhu pöördute. Tarvitage vähemalt välja ostetud ravimid, siis otsustage edasi, millistega jätkata.
Kui on olnud uusi partnereid, kaitsmata vahekordi, siis kontrollida STLI põletikele, rasedustesti saab teha hommikusest uriinist enne uue tabletilehe alustamist. Alati on võimalik, et kaebused ja kõrvaltoimed mööduvad. Kui mitte, siis broneerige aeg vastuvõtule.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee