Päevad jäävad ära 01.06.18 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Selline mure, et päevi pole olnud juba 10 kuud. Enne seda võtsin beebipille, mille võtmise ajal nad küll olid, kuid siiski vähese veritsusega. Tegelikult on see menstruaaltsükkel olnud terve elu ebaregulaarne ning mõned aastad tagasi tuli juba 8 kuune paus sisse. Hetkel olen nii 1-2kg alakaalus ka, kuid kui tegin meeletult trenni ja olin lihases ja normkaalus, ei esinenud päevi siiski. Duphastoni kuur ei andnud tulemusi, esines küll veidi määrimist, kuid see oli ka kõik. Arst ütles, et kui see ei toimi, oleks tarvis kombineerida östrogeeniga ravi vms. Aga ma absoluutselt ei taha seda, sest mingi lisahormooni sissesöömine tekitab mul jubedaid paanika-ja ärevushooge ning esinevad isegi depressiooni alged. See oli peamine põhjus, miks beebipillidega lõpetasin ka, mu kehale lihtsalt ei sobi. Kas on veel võimalusi peale hormoonide sissesöömise? Mida tegema peaks? Mure on üsna suur. Kahtlen, et toimib ka kaalus juurde võtmine, sest nagu öeldud - kui olin 7kg raskem olid menstruatsioonid siiski väga ebaregulaarsed.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Menstruatsioonide taastumiseks on kõigepealt vajalik saavutada normaalkaal. Sealjuures on väga oluline osa tervislikul toitumisel ja selles osas soovitan pöörduda konsultatsiooniks toitumisnõustaja poole. Toitumisnõustaja aitab koostada tasakaalustatud ja just Teile kõige sobivama menüü. Kui keha rasvaprotsent on alla normi, siis menstruatsioonid võivad lõppeda. Rasvarakud võtavad osa naissuguhormooni östrogeeni tootmisest ja ilma piisava koguse östrogeenita ei saa normaalne mensturaaltsükkel toimida. Östrogeeni defitsiit on ka põhjuseks, miks Duphaston-raviga ei õnnestunud menstruatsiooni esile kutsuda. Menstruatsioone on võimalik taastada hormoonraviga ( s.o. hormoonasendusravi) , aga see on vaid ajutine lahendus. Kõige tähtsam on esialgu taastada normaalkaal. Lisaks soovitan kasutada toidulisandeid, mis aitavad hormonaalset tasakaalu saavutada ( kuningakepiõli, omega-3, tsink, B-vitamiinid, fütoöstrogeenid jm). Juhul, kui hormoonanalüüse ( naissuguhormoonid, kilpnäärmehormoonid) pole tehtud, pöörduge oma arsti poole.