Päevad ei hakka 09.05.18 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Mulle on paigaldatud mirena spiraal kuskil 3,5 -4 aastat tagasi. Kõik on olnud väga hästi ( va et selle aja sees on mul olnud 2 tsüsti) . Iga kuu on mul olnud päevad kuu alguses. 2 - 5 . See kuu mitte kuidagi ei hakka. Rinnad on suured juba pea 2 nädalat. Kergelt valulikud . Lisaks ma ei suutnud eile mitte kuidagi moodi lõpetada kala söömist. Isu on viimased nädal aega üldse suurem ja ma tahan lõunaund magada. Juuksed on rasvaseks ja kõõmaseks läinud ja mu kaal tõuseb. Olen stabiilses kaalus juba aastaid. Raseduse test oli negatiivne. Ma kindlasti ei soovigi rase olla. Kas võib olla mul migisugune hormoonide häire lihtsalt tulnud ei millestki ? Kuidas ma saan end aidata? Ega ma juba vanaduse all kannata ?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Olete noor 28 aastane naine ja Teil pole põhjust muretseda vanaduse ja hormoonide pärast. Hormoonspiraal on emakasisene vahend, mille tulemusena vereeritus muutub minimaalseks ja menstruatsioonid võivad ka puududa. Mirenas toimiva hormooni levonorgestreeli kõrvalmõjudeks võivad olla rindade hellus, akne ja ka kaaluiive, kuid tavaliselt on võimalikke kõrvalmõjusi rohkem just esimesel aastal. Kuna rasedustest on negatiivne, on rasedus välistatud. Miks just nüüd on tekkinud sellised kõrvalmõjud, on raske öelda. Suurt mõju naiste hormonaalsüsteemile avaldavad stresshormoonid ja stessirohketel perioodidel on analoogseid kaebusi rohkem. Suure tõenäosusega on tekkinud sümptoomid seotud pikenenud premenstruaalse perioodiga ( s.t . sellega, et menstruatsioon pole alanud). Kirjelduse järgi on kaebused iseloomulikud PMSile. Tüüpilise PMS korral kõik kaebused peale menstruatsiooni kaovad. Kui peale menstruatsiooni jäävad kaebused püsima, võiks kaaluda Mirena eemaldamist .