Vererohked päevad 03.06.22 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere

Kuna oma günekoloogi ei ole õnnestunud arvamuse saamiseks kätte saada, pöördun Teie poole.

Olen sünnitanud naine, ühe lapse ema (sünd 2015). Peale lapse sündi 2017 aastal diagnoositi mul krooniline kilpnäärme alatalitus. 2017. aastast hakkas ka minu günekoloogiline seisnud muutuma võrreldes ajaga, mil mul veel last polnud. Hakkasid tsüklivahelised määrimised, kord punakas, roosakas, pruunikas voolus. Alakõhuvalud, valud munasarjade piirkonnas, meeleoluhäired, kõhupuhitused, rindade valulikkus jms. Aastatega süvenes ka enne menstruatsiooni tekkiv alakõhuvalu ja esimestel päevadel tekkinud tugev alakõhuvalu (sarnane sünnitusvaludele). Midagi sellist polnud ma enne lapse sündi kogenud.

Aastaid käisin erinevate günekoloogide vastuvõtul. Ultraheli näitas üldplaanis, et kõik on korras. Sageli viidati vaid sellele, et emaka limaskest on liiga paks. Kord soovitati võtta Duphastoni, kord arvati, et emaka limaskest peabki paks olema.

Kuna eelpool nimetatud sümptomid aastatega ei leevenenud, vaid pigem süvenesid, jõudsin käia mitmetel erinevatel uuringutel. S.h sooleuuringutel (kolonoskoopia, kõhukoopa organite ultraheli, kõhu-ja väikevaagna MRT).

MRT uuring, mis leidis aset eelmise aasta oktoobris, andis hüpoteesi, et tegemist võiks olla endometrioosiga. Käesoleva aasta veebruaris käisingi hüsteroskoopia ja laparoskoopia operatsioonil. Operatsiooni käigus eemaldati üks tsüst, mis oli lihttsüst ja endometrioos kinnitust ei saanud. Taastusin operatsioonist hästi. Peale operatsiooni oli paar päeva veritsust.

Menstruatsioon peale operatsiooni järgmisel kuul algas oodatud ajal ja on olnud senini regulaarne nagu kellvärk. Tsüklivahelisi määrimisi peale operatsiooni pole olnud. Küll aga on menstruatsioon muutunud väga vererohkeks ja näen vere sees veretükke. Enne operatsiooni ei olnud mul vererohked päevad, ei olnud ka vereklompe. Nüüd on aga päevad väga vererohked. Kasutan lisaks sidemele ka tampooni, kuid tampoon imbub kiirelt läbi ja samuti ka side. Öö jooksul pean ärkama 2 korda, et sidet vahetada. Minu jaoks väga ootamatu olukord, kuna midagi sellist ei ole varem kogenud. Esimesed 2-3 päeva on vererohked, siis hakkab järele andma.

Muret valmistab just veretükkide nägemine ja rohke verejooks. Viimased 1,5 kuud olen tundnud ka tugevat väsimust ja närvilisust. Käisin ise andmas Synlabis ka raua analüüsi ja kontrollimas kilpnäärme analüüsi. Need olid korras. Perearstiga konsulteerides arvas ta, et kuna veebruaris enne operatsiooni sai tehtud üldvereanalüüs ja nii siis, kui ka varem on hemoglobiin korras olnud, siis ta ei näe põhjust, et seda uuesti kontrollida. Soovitas võtta Q10 vitamiine kuu aega ja vaadata kas see aitab enesetunnet paremaks muuta.

Minu küsimus- millest võiks olla tingitud asjaolu, et peale operatsiooni muutusid päevad hoopis palju vererohkemaks ja on näha veretükke?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Teile on tehtud põhjalikud uuringud ja günekoloogilised operatsioonid (laparoskoopia ja hüsteroskoopia), mille käigus, nagu kirjast selgub, otsest põhjust valudeks ja veritsusteks ei leitud ja seega müoomi, polüüpi ja endometrioosi ei diagnoositud. Kuna ultraheli uuringul on korduvalt märgitud, et emaka limaskest on normist paksem, siis selline emaka limaskesta healoomuline hüperplaasia ehk paksenemine on üks sageli esinev vererohkete menstruatsioonide põhjustaja. Kahjuks ei selgu kirjast, milline oli hüsteroskoopial võetud koeproovi vastus. Teostatud laparoskoopiline ja hüsteroskoopiline operatsioon ise ei ole kindlasti vereohkete menstruatsioonide käivitajaks. Lahenduseks sellises olukorras on hormonaalne emakasisene vahend, mis pidurdab limaskesta kasvamist ja hoiab selliselt ära rohke veritsuse menstruatsiooni ajal.