Menstruatsioon hilineb 08.02.18 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Kasutasin aasta aega pille (esmalt Yasminelle, siis Lindynette) ning lõpetasin nende võtmise 2017. aasta novembri alguses, kuna tundsin, et need ei mõju hästi minu vaimsele tervisele ning pärast lõpetamist läks asi tunduvalt paremaks. Pille hakkasin võtma ebaregulaarse menstruatsiooni tõttu ning jätkasin hiljem ka rasestumisest hoidumise eesmärgil, pillide võtmise ajal oli menstruatsioon korrapärane. Pärast pillide lõpetamist oli menstruatsioon kaks korda täpselt sama regulaarsusega nagu pillide võtmise ajalgi (tsükkel 28 päeva, menstruatsioon ehk päev või kaks pikem ja veidi valulikum kui pillide võtmise ajal). Pärast pillide lõpetamist on rasestumisvastase vahendina kasutusel olnud kondoom ning rasestumisvõimalust ei tohiks olla olnud. Nüüd on menstruatsioon hilinenud - oleks pidanud algama 4. või 5. veebruaril, alates sellest ajast on alakõhus olnud vaid kerge tuikav valu või pinge, kuid vereeritust ei ole. Tegin täna (8. veebruar) rasedustesti ja see oli negatiivne. Varem ma rase olnud ega sünnitanud ei ole. Eelmisel kuul oli elutempo suhteliselt kiire ja sain vähe magada, samuti hakkasin regulaarselt (3-4 korda nädalas) trenni tegema, muid muutusi elustiilis ei ole olnud, ka kehakaal pole oluliselt muutunud viimasel ajal. Kas 3 päeva pärast menstruatsiooni hilinemist on rasedustesti tegemiseks liiga vara? Kui tegemist on tsüklihäirega, kas see võib olla tingitud ikkagi pillide lõpetamisest, kuigi kohe pärast lõpetamist oli menstruatsioon regulaarne? Millest võib olla tingitud praegu kestev kerge valu ja pinge alakõhus?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 23-aastane

Normaalseteks menstruaaltsükliteks loetakse tsükleid 21-35 päeva, need ei vaja ravi. Alates 36. päevast on tegemist menstruatsiooni peetusega ja hommikusest uriinist tuleb teha rasedustest. Kui rasedustest on negatiivne, siis ongi tegemist menstruaaltsükli häirega. Need, kes soovivad hoiduda, neile on parimaks ravivõimaluseks kombineeritud hormonaalne kontratseptsioon KHK: erinevad antibeebipillid ehk KOK, EVRA plaastrid või NuvaRing.
Kui ei soovi enam kasutada hormoonravimeid, siis võib kasutada rasedusest hoidumiseks kondoome, Pharmatex sarja, viljakusmonitori. Kuid seda juhul, kui saabuva raseduse korral on plaan sünnitada.
Kui on soov rasestuda, siis tuleb märkida menstruatsioonide 1. päevad ja lugeda menstruaaltsüklite pikkused. Soovitav on teha ovulatsiooniteste või kasutada viljakusmonitori.
Korrake rasedusteste hommikusest uriinist kord nädalas. Vastab tõele, antibeebipillidel on menstruaaltsükli häiret reguleeriv toime, mis võib kesta mõni aeg peale pillide lõpetamist.

Galina Litter naistearst.ee
Pirita Naistearstid