Tsüklihäire või menopaus? 04.04.17 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere

Tsükkel jäi ära alates jaanuarist, enne seda oli suht regulaarne, kuid viimased 5-6 kuud ilmselt ilma ovulatsioonita (kasutasin selle kindlakstegemiseks elektroonilist vidinat OvuSense, mis mõõtis temperatuuri).

Lapsi pole, rase pole olnud. Arvan, et perimenopaus algas mul umbes 5 aastat tagasi. Praegu käivad aeg-ajalt kuumahood, muid vaevusi pole. Viimati käisin günekoloogi juures vist millalgi 2015. aasta lõpus, kõik analüüsid olid korras.

Kas peaksin midagi ette võtma - st uuesti arsti jutule üritama pääseda - või võiksin niisama rahulikult edasi elada?.. Sünteetilisi hormoone pigem ei võtaks, kui just millegipärast väga vaja pole, ja ilma mensita on elu väga tore.

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! See,et m.tsükkel oli viimati jaanuaris ei tähenda veel et enam menstruatsioone ei tulegi. Seega mina ka ei kiirustaks Teid hormoone võtma.
Mida vanemaks saate ,seda harvemaks jäävad ´ka ovulatoorsed menstruatsioonid.Kui analüüsid olid 2015 aastal korras,siis soovituslik profülaktiline kontroll võiks olla 3 aasta möödudes.
Edu soovides,Maie Väli