Pruun tükiline voolus tsükli keskel 22.12.12 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Pruun tükiline voolus tsükli keskel
Olen 27aastane sünnitanud naine (laps sündis 20.12.11). Mul on 2008. aastal diagnoositud papilloomiviirus ja olen olnud olnud jälgimise all dr Tiiu Mässi juures ja aastas kord on tehtud kolposkoopia. Viimane tehti mulle 2012 märtsis ning siis oli tulemus hea ja emakakael ilus, kuid pap-test andis siiski positiivse tulemuse viiruse tüübile 31, mis minu teada on kõrge riskiga emakakaelavähile. Arst ütles, et edaspidi pean käima kord aastas kontrollis ja võn seda teha tavalise naistearsti juures, kes lihtsalt võtab pap-testi.
Augustis 2012 külastasin ka naistearsti alakõhuvalude ja paistetuse tõttu ning siis oli mul follikulaarne tsüst, mis ise kadus ja kõik sai korda. Imetamise lõpetasin ma 2012 juunis ning siis hakkas ka menstruatsioon taas igal kuul käima, ainult selle vahega, et tsükkel muutus pikemaks (30 päeva, kui enne sünnitust oli minu tsükkel 21, 24 päeva vahelduvalt niimoodi ning veritsus ei kestnud üle viie päeva ja sellele ei eelnenud mingit määrimist).
Minu praegune mure seisnebki selles, et viimased kuus kuud on mul esinenud nädal ennem menstruatsiooni täiesti pruuni tükilist voolust millega kokku päevad (ka kõvasti vererohkemad ) kestavad üle kahe nädala. Seni arvasin, et tsükkel lihtsalt loksub taas paika peale imetamist, aga sel kuul hakkas seda pruuni voolust määrima juba minu tsükli 11-dal päeval, mis minu arvates on väga ebatavaline ( märkuseks veel et vahekord määrimise ajal on kergelt kipitavam kui muidu ja alakõht ehk veidi õrnem, aga ei midagi väga eriliselt teistmoodi ja valusid pole). Voolus ise ei ole ka vga rohke just, kuid on pidev ja pole absoluutselt verine vaid täiesti pruun. Ka olen ma väga väsinud ning kergelt tujust ära. Muret põhjustab just see teadmine, et mul on papiloomiviiruse kõrge riskiga tüüp 31. Seetõttu tahan kindel olla et tegu pole selle halvenemisega emakakaelavähi suunas. Kontakteerusin ka oma arstiga ning tema ütles, et mõistlik oleks tavalise naistearsti juures kõigepealt välistada muud võimalikud põhjused ja kui muu on korras, siis taas lasta teha kolposkoopia. Tallinna naistarstile sain aja alles 26.veebruariks, seetõttu panin uue aja endale Rakvere arstile mis o 07.01.13. Aga praegune pruun voolus on kestnud juba 6 päeva ega näi taanduvat, päevad peaksid alagama aga alles kuu viimastel päevadel.
Kirjutangi teile, et ehk oskate anda minu jutu põhjal nõu milles võib probleem olla, olen väga mures. Niipalju veel et pärast sünnitust ei kasuta ma mingeid rasestusmisvastaseid vahendeid, kuna ükski neist ei sobi, ka kondoom mitte. Kasutame vaid lõpetamata vahekorra meetodit, mis ma tean et pole just kõige kindlam, seetõttu olen ka juba rasedustesti teinud, et see välistada.
Kui oskaksite nimetada kasvõi erinevaid põhjusi voolusele, et saaksin nende kohta seni uurida või lugedagi, kuni arstile ükskord saan, annaks veidi südamerahu. Tean ka, et kui on vajadus minna kolposkoopiat tegema, on seal ajad vähemalt kolm kuud, mis sellsie murega on väga pikk aeg.

PS! viimase kuu jooksul on kehakaal ka langenud umbes 3 kilo jagu.

Vastuse eest tänulik olles,
Murelik naine

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Kui te olete regulaarselt PAP testi teinud ja ka kolposkoopial käinud,, siis kaela pärast muretsema ei peaks. Kõrge riski HPV olemaslolul ongi taktika regulaarne PAP test ka ja kui tekivad muurutsed ,siis tulevad täiendavad uuringud ja vajadusel ka vastav ravi. Antud probleem määrimise osas võib olla põhjustatud eelkõige hormonaalsest kõikumiasest seega on tsüklihäire. Vajalik kontrollida ultrahelis emakaõõnt(võimalik emakaõõne paksend-polüüp? jne.). Oluline on ka hormoonuuring. Usun et kui emakõõs on puhas (uuring teha peale mensest), siis abi saate hormoonravist .Sageli kasutatakse rasestumisvastaseid pille, mis on ka ravi ks mõeldud. Lõplikult otsustab seda günekoloog.
Lugupidamisega Ülle Kadastik