Müoom ja rasedus 10.03.12 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 37aastane naine, kahe tütre ema (18 ja 17 aastased), lapsed esimesest abielust! Nüüd olles teistkordselt abielus on meil abikaasaga soov saada veel üks ühine laps. Mehel eelmisest kooselust üks poeg! Oleme üritanud kaks aastat aga tulutult. Mees kontrollitud, temaga kõik korras. Minu analüüsid ka kõik korras, aga nüüd veebruaris tehti mulle laparoskoopiline uuring, mille käigus avastati, et mul on emakas mitu-mitu müoomi (paar tükki pidavat olema jala peal, mida iganes see tähendab). Müoome pidi olema nii emaka sees kui ka väljaspool emakat! Arst arvas, et see ongi põhjus, miks ma ei rasestu. Ja nüüd mu kõige kurvem osa. Arst arvas, et me peaks loobuma mõttest veel laps saada, kuna isegi kui ma jääks rasedaks, siis on oht, et rasedus katkeb enneaegu, väga suur ja tõenäoliselt jääksin oma emakast ka ilma. Kas lood minuga on tõesti nii hullud? Me nii väga tahtsime last ja nüüd on meil tunne, et maailm varises kokku. Jään ootama Teie arvamust asjast!
Eelmiste rasedustega mul probleemi polnud ja lapsed sündisid õigel ajal.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
müoom on üks kõige sagedamini esinev günekoloogiline haigus. Rasestumine ja sünnitamine müoomiga on võimalik. Kas müoom võiks takistada rasestumist või põhjustada raseduse katkemist, sõltub sõlme asukohast ja suurusest. Ka väga väike emaka limaskestaalune (subseroosne) sõlm võib olla rasestumisel probleemiks, samas kui suur subseroosne e. seroosaalune (emakast väljaspoole kasvav) sõlm ei kujuta endast riski raseduse arengule. Vastavalt sõlmede suurusele ja asukohale tehakse otsus, kas enne raseduse planeerimist on vajalik sõlmed eemaldada või mitte. Kas rasedust võiks planeerida ja kui suur on risk rasedusele, saaksin öelda vaid läbivaatuse ( ultraheli uuringu) käigus.
Parimate soovidega,
dr. Katrin Seemen