Ureaplasma parvum ja vaskspiraali vahetamine 16.01.12 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Mul sai 2011. aasta novembris täis 5 aastat Nova-T emakasisese vahendi paigaldamisest. Seetõttu pöördusin novembris günekoloogi vastuvõtule, sooviga spiraal välja vahetada teise samasuguse vastu. Arsti võetud analüüsid suguhaiguste, hemoglobiini jms määramiseks olid kõik korras, aga proov oli posiiivne Ureaplasma parvumi'le. Partneri proov oli negatiivne. Arst määras raviks doxycyclini, kuid enne kui jõudsin selle kuuriga alustada, tekkis ka hingamisteede infektsioon, mida pidanuks ravima antibiootikumidega. Rääkisin perearstile ka sellest, et peaksin siis tegema 2 kuuri kahe erineva antibiootikumiga. Selle vältimiseks kirjutas arst mulle azithromycini, mis ravis hingamisteede põletikku ja oleks pidanud ravima ka ureaplasma infektsiooni. Korduvanalüüs oli siiski ureaplasmale positiivne. Arst väidab, et ureaplasma parvumi infektsioon on vastunäidustus vana spiraali eemaldamisele ja uue paigaldamisele ja soovib, et ma uuesti antibiootikumikuuri läbiksin. Ma aga elan välismaal ja saan Eestis käia harva, nii korra kuus. Minu küsimus siis selline, kas positiivne ureaplasma test on tõesti indikatsioon spiraali mitte eemaldamiseks ja uue mitte paigaldamiseks? Ning kas vaskspiraali ettenähtust kauem sees hoidmine pole juba iseenesest ohtlik. Sest praeguse seisuga läheb veel vähemalt 2 kuud, enne kui ravi, aknaperiood jms möödas on ja saaks üldse mõelda spiraali vahetamisele. Selleks ajaks on on spiraal juba ca pool aastat üle läinud. Kas see on arsti poolt õigeim käitumine?

Ette tänades.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
Ureaplasma parvum on üks mükoplasmadest. Kui Ureaplasma urealyticum ja Mycoplasma genitalium on patogeenid, mis põhjustavad kuse- ja sugutrakti põletikke, siis Ureplasma parvumi kohta kindlad ja ühesed andmed puuduvad. On leitud, et Ureplasma parvum esineb siiski sageli normaalses kuse- ja sugutrakti mikroflooras. Kui kaebusi ei ole, pole seda mükoplasmat põhjust ravida, ka korduva ravi järgselt jääb analüüs sageli ikka positiivseks. Ainult juhtudel, kui on kaebusi ( põiepõletikud, suguteede põletikud, lastetus jt.), on vajalik ravi teha koos partneriga. Antud juhul oled teinud ravi Azithromyciniga, mis on üks valikpreparaatidest. Minu soovitus on spiraali eemaldamine ja uue paigaldamine, ma ei näe selleks vastunäidustust. Vaid juhul, kui sinul (või su partneril )on kaebusi, soovitan enne spiraali vahetust teha korduv ravi koos partneriga.
Parimate soovidega,
Katrin Seemen