Emakaõõne uuring kontrastainega 06.03.11 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen 46a , noorena põdenud teise sünnituse järgset emakapõletikku, pärast seda tehtud kaasasündinud emakakaela konisatsioon, rakumuutusi ei leitud. Nüüd leiti tavapärases kontrollis vaginaalse ultraheliga 11mm läbimõõduga submukoosne leiomüoom. Suunati edasi täpsustavale uuringule-kontrastainega emakaõõneuuringule. Arst ütles, et see on ultraheli kontrastainega, mis tehakse haigla päevaravis narkoosita. Tahan teada, kas seda uuringut saab ka lühiajalises narkoosi teha-kardan nimelt kohutavalt valu, kuna on kogemusi väga valulike günekoloogiliste protseduuridega, mille kohta hiljem olen kuulnud, et neid tehakse valuvaigistitega või isegi narkoosis. Näiteks on tehtud mulle aastaid tagasi emakakaela konisatsioon täiesti tuimestamata ja õmmeldud sünnitusjärgset pärasoole rebendit valutustamata. Need olid hullemad, kui sünnitusvalu. Ei taha enam kannatada ja sooviksin emakauuringut narkoosis. Kas selline võimalus on olemas? Ja millised on kaasuvad ohud, kui jätan selle uuringu tegemata? Internetist leidsin uuringu kirjelduse ja sain teada, et protseduuriks tuleb emakakaela laiendada ja emakasse tungiv vedelik omakorda laiendab ja venitab emakat.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Teie küsimus on täiesti põhjendatud, parim oleks hoopiski koheselt teostada intravenoosses, veenisüstiga, narkoosis emakaõõne hüsteroskoopia, mille käigus on võimalik nii diagnostika, vajadusel proovitüki võtmine kui ka müoomisõlme osaline eemaldamine.
Teie üleelamised väärivad küll kaastunnet ja olete õigel teel, et toetudes oma negatiivsetele kogemustele, ei peaks te neid enam kordama.
Kui te ei suitseta, siis on tähtsaim diagnostiline kriteerium on hemoglobiini väärtus veres peale menstruatsiooni lõppu, suitsetajatel vajalik ferritiin. Kui hemoglobiin on alla 110 või muud näitajad viitavad aneemiale ehk kehvveresusele, siis on vajalik hüsteroskoopia. Muidu ei ole (kallis, operatiivne) uuring eriti vajalik.
Kolleeg M.Väli on juba 28.02 sarnasele küsimusele vastanud. Ka mina jään oma arvamusele kindlaks.
G.Litter, www.naistearst.ee, Piritalt-Maarjamäelt