Valu alakõhus 02.11.10 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Olen ka enne üritanud oma küsimusele siitkaudu vastust saada, küll teise arsti käest, aga vastust ma saanud pole. Esitaksin oma mure siis uuesti, lootuses vastus ikkagi saada, sest mure ainult suureneb.
Nimelt, olen 22 aastane neiu ja Yasminelle tablette kasutanud 2 aastat. Viimasel ajal on valu hakanud tekitama alakõht. Pidevalt tunnen alakõhus sellist tuima valu, mis vahepeal muutub päris teravaks. Valu muutub nii äkiliseks, et korraks tuleb kõik toimetused sinnapaika jätta ja lihtsalt oodata, mil valu kaob. Pöördusin oma murega ka naistearst vastuvõtule, seal tehti mulle ultraheli ja öeldi, et munasarjad on korras ja sellest see valu tulla ei saa. Kuid ometigi ma ju ise tunnen seda valu seal. Võibolla ma eksin, kuid millest siis see valu? Veel on hakanud määrima (nädal-poolteist enne päevi, kuid päevad algasid õigeaegselt) ning rinnad on hellad. Kas see kõik võib olla pidevast stressist?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Loen kirjast, et olete 22-aastane. Teil on õigus: "Kas see kõik võib olla pidevast stressist?" Jah.
Meditsiiniliselt tuleks kaebuste puhul :"Pidevalt tunnen alakõhus sellist tuima valu, mis vahepeal muutub päris teravaks. Valu muutub nii äkiliseks, et korraks tuleb kõik toimetused sinnapaika jätta ja lihtsalt oodata, mil valu kaob" välistada suguhaigused urogenitaalne klamüdioos ja gonorröa, sünnitamata naistel soovitav ka Mycoplasma genitalium. Günekoloogiline ultraheliuuring peale uuringute tulemuste saabumist on oluline. Peale neid uuringuid võiks mõelda ärritatud soole sündroomile, mille vastu on päris hea ravim Duspatalin 1 kuu jooksul. Kui ka siis alakõhuvalu ei möödu ja on kestnud üle poole aasta, siis on näidustatud plaaniline diagnostiline laparaskoopia väikevaagna organite kontrolliks, endometrioosi, väikevaagna liidete ja anatoomiliste muutuste välja lülitamiseks.
Soovitused:
-kirjutage üles kuu ja aasta, millal alustasite antibeebipillidega; kalendrisse märkige 7-pillivaba päeva ja nimetage igale arstile, et tarvitate hormonaalseid ravimeid-antibeebipille. Muide, antibeebipillidel on põletikevastane ja vähivastane toime emaka limaskestale ja munasarjadele.
-uute partnerite puhul kasutage lisaks kondoomi,
-käsimüügis on PMS vastu T. Prefemin, rinnavalu vastu Agnucaston,
-kui uuringud on korras, siis määrimise põhjuseks võib veel olla see, et Yasminelle on ülimadala hormoondoosiga ja võib põhjustada määrimisi,
-kaebuste puhul pöörduge teisesele nõustamisele, kaasa gün. analüüside koopiad 2009-2010.
G.Litter, www.naistearst.ee, Maarjamäelt